Sağlıklı yaşam meme kanseri riskini azaltıyor

memeş Her 10 meme kanseri vakasından 4’ü "sağlıklı yaşam biçimi sürerek" önlenebilir.

ANKARA – Daha az alkol almak, daha fazla egzersiz, düşük kilo ve emzirmenin, meme kanseri vakalarını önemli ölçüde düşürmede etkili olduğu belirtildi.

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) ile Imperial College London tarafından, yaşam biçimi tercihlerinin hastalık üzerindeki etkisiyle ilgili mevcut verilerin gözden geçirildiği bu büyük araştırmada, hayatlarındaki basit değişikliklerin binlerce kadını kanserden koruyabileceği sonucuna varıldı.

Daily Telegraph’ın haberine göre, WCRF’den Prof. Martin Wiseman, "Bu araştırma, yaşam biçiminin bir kadının kanser olma riskini nasıl etkileyebileceği konusunda şimdiye kadarki en açık resmi sunuyor" dedi.

Wiseman, "Alkol alımını sınırlayarak, sağlıklı bir kiloya sahip olarak ve fiziksel olarak aktif olarak, kadınların kanser riskini önemli ölçüde azaltabileceğinden artık her zamankinden çok daha fazla eminiz" diye konuştu.

Prof. Wiseman, sadece bu değişiklikleri yaparak Britanya’daki kanser vakalarının yüzde 40 oranında azaltılabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

WCRF, bu verilerin ışığında kadınlara, normalin altına düşmemek şartıyla mümkün olduğunca ince kalmaları, günde en az 30 dakika herhangi bir tür egzersiz yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Bunun yanı sıra eğer alkol alıyorlarsa tüketimlerini günde bir kadehle sınırlandırmaları da kadınlara tavsiye edildi. Ayrıca en az 6 ay emzirmenin kanser riskini azaltmada önemli olduğu vurgulandı.

Araştırma çerçevesinde, daha önce yapılmış 900’ün üzerinde bilimsel çalışma değerlendirilerek WCRF’nin 2007 meme kanserini önleme raporu güncellendi.

KİLOYA KARŞI SPOR

İngilterede Obeziteyi Önleme Derneğinde bulunan Tam Fry isimli yetkili obezitenin gerçekten çok tehlikeli ve dikkat edilmesi gerektiğini savundu.

Meme Kanseriyle Savaş Derneği’nin yöneticisi Arlene Wilkiespor yapan, sağlıklı beslenen ve vücut kitle endeksine dikkat edip formunukoruyan kişilerin meme kanserini azaltmanın dışında kalp krizi, tansiyon, diyabet ve eklem problemlerinin de azaldığına dikkat çekti.

Ayrıca kadınlarda yaşın en büyük faktörlerden biri olduğunu belirten Wilkie, meme kanserine yakalananların yüzde 80’nin 50 yaş ve üstü kadınlardan oluştuğunu vurgulayarak, kilo fazlası olan kadınların menopozdan sonra meme kanserine yakalanma riskinin arttığını söyledi.

Prostat ve bağırsak kanseriyle ilgili çalışmanın raporu ise önümüzdeki sene açıklanacak. kaynak