Rahim ağzı kanserine kayıtsız kalmayın!

Eylül ayı tüm dünyada Rahim ağzı Kanseri bilinçlenme ayı olarak anılmaktadır. Nadiren görülen ancak ölümcül olan bu kanser türü kadınların korkulu rüyasıdır.

fft16_mf1605712 Amerikan Kanser Birliği’ne göre her yıl Amerika’da 22,000 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulmakta ve bu kişilerden 15,000’i maalesef hayatını kaybetmektedir.
Erken teşhis edildiğinde %94 oranında ömrü 5 yıla indiren bu hastalık genellikle geç safhalarda teşhis edilmektedir.

Rahim ağzı kanseri riskini arttıran etmenler:

İstatistikler rahim ağzı kanserine yakalanan kadınların %90’ının 40 yaş üzerinde olduğunu gösteriyor. En fazla görülen yaş grubu ise 60 ve üzeri olarak kaydedilmiştir. Ancak rahim ağzı kanseri bir kadını ömrünün herhangi bir döneminde vurabilir. Yaş faktörünün yanı sıra rahmi ağzı kanseri riskini arttıran etmenler şunlardır:
-Doğu Avrupa Yahudilerine ait bir geçmişi bulunmak
-Hiç doğum yapmamış olmak ya da kısırlık gibi sorunlar
-Rahim ağzı kanseri geçmişi bulunan yakın bir akrabaya sahip olmak
-Göğüs, kolorektal kanseri geçirmiş olmak

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin belirtileri şunlardır:
-Anormal vajinal akıntı ve/veya kanama
-Rahim ağrısı ve baskısı
-Karın veya bel ağrısı
-Şişkinlik
-Yemede güçlük veya hemen doyma hissi
-Tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler

Tedavide görülen gelişmeler

Rahim ağzı kanseri ile ilgili yapılan son araştırmalar umut vaat etmektedir.  Araştırmalardan biri kanda bulunan ve bağışıklık sistemi tepkisine sebep olan bir protein keşfedilmesini sağaldı. Adı mesotelin olan bu protein normal dokularda bulunuyor, ancak miktarı arttığında kanserli hücrelere sebep oluyor. Bilim adamları bu proteini tespit edecek bir görüntüleme testi üretmek için uğraşıyor.

Rahim ağzı kanseri kadınları tehdit eden kanser türlerinden sadece biridir. Kendi sağlığınız ve sevdikleriniz için lütfen düzenli olarak kontrole gitmeyi unutmayın. Özellikle belirli bir yaştan sonra sürekli olarak meme ve rahim kanseri kontrollerine gitmeniz gerekmektedir.kaynak