Rahim Ağzı Kanseri’ne dikkat

 

rahimkanseri Doç. Dr. Çetin Çelik, hastane personeline yönelik, ‘Kadın Cinsel Organlarının Kanserleri ve HPV Aşısı’ konulu konferans verdi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelik, hastane personeline yönelik, ‘Kadın Cinsel Organlarının Kanserleri ve HPV Aşısı’ konulu konferans verdi. Kanserin ülkemizde kalp hastalıklarının ardından en fazla öldürücü etkiye sahip ikinci hastalık olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çelik, düzenli kontrol yaptırmayan her 3 kadından birinin kansere maruz kalabileceğini, kadın cinsel organları ile ilgili en önemli ve tehlikeli kanser çeşitlerinden birinin de rahim ağzı kanseri olduğunu söyledi.
ŞİŞMANLIK DA KANSER NEDENİ
Eyyüp Kalaycı Konferans Salonu’nda düzenlenen ve yaklaşık 200 personelin katıldığı konferansta söz alan Doç. Dr. Çetin Çelik, öncelikle kanser hastalıklarının tanımı, çeşitleri ile belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Kadınlarda en çok görülen kanser çeşidinin meme kanseri olduğuna dikkat çeken Çelik, “2’inci sırada akciğer, 3’üncü sırada bağırsak ve mide kanserleri, 4’üncü sırada ise rahim kanseri gelmektedir. Ülkemizde ne yazık ki kanser, kalp hastalıklarının ardından en çok ölüme sebebiyet veren ikinci hastalıktır. Düzenli kontrol yaptırmayan her 3 kadından biri kansere maruz kalabilmektedir. Kanserlerin nedenlerine baktığımızda ise sigara, radyasyon, enfeksiyonlar ve hormonlar gibi çevresel faktörlerin yanısıra; genetik etkenler, dengesiz beslenme, şişmanlık ve stres gibi kişinin kendinden kaynaklanan etkenleri gösterebiliriz. Tüm kanser çeşitlerinin önlenmesindeki en büyük etken ise hiç şüphe yok ki düzenli kontrol ile erken teşhis ve tedavidir.”dedi.
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
Son yıllarda kadınların cinsel organları ile ilgili kanser çeşitlerine yakalanma oranının oldukça arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Çelik, şunları söyledi:
“Bunların en başında meme ve rahim kanseri geliyor. Kadınların 50’li yaşlardan sonra rahim kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu görüyoruz. Rahim kanserinin en önemli nedenlerinden biri şüphesiz ki aşırı kilo. Erken teşhis ve etkili tedavi durumunda hastalığın kontrol altına alınarak tedavisi mümkün. Bir diğer kanser çeşidi ise daha çok cinsel yollarla bulaşan rahim ağzı kanseri. Birden fazla partnerle ilişkide bulunulması halinde rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı artıyor. Bu hastalıktan da korunmak için mutlaka düzenli tarama ve HPV aşısı yapılmalı. Bunlardan en öldürücü olanı ise karın içinde oluşarak sinsi şekilde gelişen ve genelikle geç dönemde teşhis edilebilen yumurtalık kanserleridir. Mutlaka yıllık ultrason ve düzenli muayene yapılmalıdır. Özellikle rahim ağzı kanserinde Servikal Smear Taraması ile hastalığın gelişmesi yüzde 90’ın üzerinde engellenebilecektir. HPV aşılarının rahim ağzı kanserinin gelişmesini yüksek oranda engelleyebildiği bilinmektedir.”
Konferansın son bölümünde ise soru-cevap kısmına geçildi. Hastane çalışanları merak ettikleri konulara ilişkin Doç. Dr. Çelik’ten bilgi aldı. Doç. Dr. Çelik, “Özellikle kadınların cinsel organları ile ilgili kanser çeşitleri konusunda yeterli bilgi ve bilinç düzeyine sahip olmadığımız görülmektedir. Böylesine önemli bir konuda toplumu bilinçlendirmek amacıyla hastanemiz eğitim biriminin de desteğiyle konferans düzenlemeyi uygun gördük. Katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

kaynak