Rahim ağzı kanserinden korunma yolları

 rahimkanseri Sivas Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Operatör Dr. Özgül Kurt, rahim ağzı (serviks) kanserinden, dünyada her 2 dakikada 1 kadının öldüğünü bildirdi.

Kurt, kentteki okullarda görevli rehber öğretmenlerin, rahim ağzı kanseri ve korunma yolları hakkında bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, hastalığa ilişkin bilgiler verdi.

Rahim ağzı kanserinin bulaşma yollarına da değinen Kurt, bu hastalığa yol açan Human Papilloma Virüsü’nün (HPV) genellikle cinsel yolla bulaştığını belirterek, ”HPV enfeksiyonu kolayca bulaşır, genellikle ilk cinsel ilişkiden sonra bulaşır” dedi.

Rahim ağzı kanserinin çok geç safhalarda teşhis edildiğini ve olguların çoğunun ölümle sonuçlandığını bildiren Kurt, şunları söyledi:

”En iyi uygulanan tarama programlarında bile serviks kanserlerinin bir kısmı saptanamamakta ve dolayısıyla tedavi edilememektedir. Rahim ağzı kanserinden her 2 dakikada 1 kadın ölüyor. Ölümlerin yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerdedir. Taramalar sürmesine rağmen kadınlar, risk altında olmaya devam etmektedir.”

Rahim ağzı kanserinin Türkiye’deki durumuna da değinen Özgül Kurt, Türkiye’de her yıl 1400 civarında olgu beklendiğini, bu olguların 762’sinin de ölümle sonuçlanmasının tahmin edildiğini kaydetti.

Tıpta yeni gelişmelere paralel olarak bazı hastalıklardan korunmak için aşı geliştirildiğini ifade eden Operatör Dr. Kurt, rahim ağzı kanserinden korunmanın yolunun, profilaktik serviks kanseri aşısı olduğunu belirtti.

Bu aşının hedef kitlesi, uygulama şekli, koruyuculuk düzeyi ve koruyuculuk süresi hakkında da katılımcıları bilgilendiren Kurt, bu hastalıkla mücadelenin toplum sağlığı açısından önemli olduğunu vurguladı.

En iyi toplum eğiticilerinin öğretmenler olduğunu belirten Özgül Kurt, öğretmenler vasıtasıyla aileleri hastalık hakkında bilgilendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Konferansa, Sivas Devlet Hastanesi Başhekimi Davut Vejdi Ersöz ile rehber öğretmenler ve sağlık personeli katıldı.

Hastalık hakkında bilgilendirilen rehber öğretmenlerin, okullarda düzenleyecekleri toplantılarla ailelere bilgi verecekleri kaydedildi.

Bu kanser türünden dünyada her 2 dakikada 1 kadının öldüğü bildirildi