Rahim ağzı kanserinde korkunç bilanço

Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO) verilerine göre; yaklaşık 2 milyon kadında rahim ağzı kanseri bulunuyor, tüm dünyada her gün 650 kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu hastalıktan her gün 2 kadın hayatını kaybediyor

 

14943057 ANKARA (ANKA) – Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre; yaklaşık 2 milyon kadında rahim ağzı kanseri bulunuyor, tüm dünyada her gün 650 kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu hastalıktan her gün 2 kadın hayatını kaybediyor.
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin (TJOD) HPV hakkında toplumu bilinçlendirmek için hazırladığı internet sitesinde WHO’nun ilginç verileri şu şekilde sıralanıyor:

-HPV AŞISI ÖNEMLİ-

HPV’den korunmak için geliştirilen HPV aşısı önemli oranda koruma sağladığı belirtiliyor. HPV aşısı birçok ülkede rutin olarak uygulanıyor. HPV enfeksiyonunu önlemek için aşı tavsiye ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu aşıyı etkin bir korunma yöntemi olarak öneriyor. HPV aşısı yapıldıktan sonra da düzenli olarak PAP-SMEAR testi yaptırmak rahim ağzı kanserinden korunmanın en iyi yolu olarak görülüyor. Kondom kullanımının doğru ve sürekli olduğunda HPV’ ye yakalanma riskini azatlığı ancak tam koruma sağlamadığı ifade ediliyor.

-10 KADINDAN 8’İ HPV’YE YAKALANIYOR-

Her 10 kadından 8’inin muhtemelen hayatlarının bir döneminde HPV’ye yakalandığı belirtiliyor. HPV belirti göstermeyen tehlikeli bir virüs olduğu için hızla yayılabiliyor ve ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Dünyada her 2 dakikada bir kadın HPV’nin neden olduğu rahim ağzı kanserinden öldüğü belirtiliyor. ABD’de ise her gün 30 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor.

-SADECE KANSER YAPMIYOR-

Bu virüs kadınlarda rahim ağzı kanserinin yanı sıra vajina, vulva kanseri gibi diğer birçok kansere ve genital siğillere neden olabiliyor. Siğillerin tedavisi ise mümkün ancak çok sancılı bir süreç olabiliyor. Tedavi edilse bile yüzde 60’lara varan sıklıkla kendini tekrarlayabildiği ve ciddi psikolojik baskı yaratabildiği belirtiliyor. Kadınlarda ve erkeklerde her dakika bir genital siğil vakası oluştuğu tahmin ediliyor.

-TÜM DÜNYADA EN FAZLA KADIN ÖLÜMÜNE YOL AÇAN İKİNCİ KANSER TÜRÜ-

HPV’nin neden olduğu rahim ağzı kanseri tüm dünyada en fazla kadın ölümlerine yol açan ikinci kanser türü olarak görülüyor. HPV çoğu vücutta kendiliğinden yok olabildiği gibi virüsün belirli tiplerinden arınmamış bazı kadınlarda rahim ağzı kanseri gelişebiliyor. Virüsün tamamen temizlenmiş veya temizlenmemiş olduğunu bilmenin hiçbir yolu olmadığı ifade ediliyor.

-TÜM KADINLARIN BAŞINA GELEBİLİR-

HPV’nin sokaktaki tüm kadınların başına gelebilecek bir sorun olduğu belirtiliyor. Bulaşması için cinsel ilişkinin gerekli olmadığı deri temasının yeterli olduğu ifade ediliyor. Rahim ağzı kanseri teşhisi 35 – 55 yaş arasındaki kadınların yarısına konulmasına rağmen teşhis konulan kadınların çoğu HPV’ye gençlik döneminde ve 20’li yaşlarında maruz kalmış oluyor.

-ERKEKLERDE HPV TARAMASI YAPILAMIYOR-

HPV için erkekleri test etmenin herhangi bir yolu olmadığı ifade ediliyor. Bu nedenle partneriniz test olmak istese de olamıyor. Yani partnerinizin sizi HPV’ye maruz bırakıp bırakmadığını anlamanızın mümkün olamayacağı belirtiliyor kaynak