Prostata pişmiş domates

prostatit Pişirilmiş domates, prostat kanserine iyi geliyor

Trakya Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, pişirilmiş domatesin içinde bulunan likopen adlı maddenin prostat kanserine iyi geldiğini söyledi. 

YILDA BİR MUAYANE ŞART

Prostat kanseri ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, bu kanserin yaşla birlikte görülme sıklığı artan bir hastalık olduğunu dile getirdi. Hastalığın zamanında önlenmesi için erken tanı koymanın hayati önem taşıdığını ifade eden Kaplan, "Tanıda ne kadar gecikirsek elimizdeki tedavi seçeneklerinin etkinliği ve başarısı o derecede azalmaktadır." dedi.

Kaplan, 50 üzerindeki her erkeğin yılda bir kez üroloji uzmanına giderek SPA (Prostat Spesifik Antijen) düzeyine baktırması ve prostat muayenesi olması gerektiğini kaydetti.

Hastalığın önlenmesinde etkili olduğu söylenen diğer hususlara değinen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, bu kanseri bazı gıdaların önlediği ya da geciktirdiğinin bilindiğini ifade etti.

Domatesin içinde likopen adı verilen bir maddenin bulunduğunu açıklayan Kaplan, bunun prostat kanseri hücrelerinin çoğalmasını önlediğini dile getirdi.

PROSTAT KANSERİ
Türkiye’de çok sayıda prostat kanseri hastasının olduğu bildirilen Türkiye’de, 1995-96 yılları arasında yapılan bir çalışmada hastalığın 5. sırada olduğu ortaya çıktı.

Üroonkoloji Derneği tarafından 2008-2009 yılları arasında yapılan "Prostat Kanseri İnsidans Çalışması" ön raporuna göre ise Türkiye’de prostat kanserinin, kanser türleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer aldığı tespit edildi.

Daha çok batı toplumlarında et ağırlıklı ve yağlı beslenenlerde görülen hastalığın Akdeniz tipi zeytinyağlı yiyecek tüketenlerde daha görüldüğü belirlendi. Kişinin ailesinde prostat kanserinin varlığı da rahatsızlığı etkileyen bir başka faktör.

Prostat kanseri dünyada en fazla Amerika Birleşik Devletleri(ABD)’nde ve Kuzey Avrupa ülkelerinde görülüyor. Kanserin en az olduğu ülkeler ise Japonya ve Çin. Türkiye’deki durum ise Avrupa ülkeleriyle aynı düzeyde bulunuyor.kaynak