Prostat kanserine karşı mucize bir ilaç geliştirildi

İpilimuab adlı ilaç sayesinde ölümü bekleyen 2 hasta mucizevi şekilde sağlığına kavuştu

7429315 ABD’li bilim adamları tarafından geliştirilen bir kanser ilacı, prostat kanseriyle savaşta umut ışığı olabilir. İngiliz Independent gazetesinin manşetten verdiği habere göre ABD’nin dünyanın en önemli tıp merkezlerinden Mayo Clinic’deki uzmanları, “ipilimumab” isimli kanser ilacının etkilerini incelemek üzere 108 kanser hastası üzerinde deneylere başladı. İlacın, hastanın bağışıklık sistemini harekete geçirerek kansere karşı savaşmayı hızlandıracağı umuyordu. Tedavisi mümkün olmayan ve ameliyat da edilemeyen prostat kanserine yakalanan Rodger Nelson ve Fructuoso Solano-Revuelta’ya doktorları sadece birkaç ayları kaldığını söylemişti. Kanser Nelson’un karnına kadar yayılmış, Solano’nun tümörü ise bir golf topu büyüklüğüne ulaşmıştı. Son umut olarak araştırmaya gönüllü olan iki hastaya ilaçtan tek bir doz verildi ve hormon tedavisi uygulandı. Tümör boyutları o kadar küçüldü ki, doktorlar ameliyatla kanserleri tamamen almayı başardı ve her iki hasta da eski sağlığına kavuştu. Bunun ardından uzmanlar henüz çalışma tamamlanmamasına rağmen, iki hastanın sonuçlarını basına duyurma kararı aldı. Araştırmayı yürüten üroloji uzmanı profesör Eugene Kwon, “Bu, prostat kanserini yenmek için yıllardır aradığımız Kutsal Kase olabilir” diye konuştu. İlaç, üçüncü bir hastada da benzer etkiyi gösterdi o da ameliyata alınmak için gün sayıyor.
İlaç nasıl etki ediyor?
Ipilimumab, vücudun bağışıklık sitemini kanserle savaşmak için harekete geçiriyor. Cilt kanseri, akciğer kanseri ve prostat kanserine karşı etkili olduğu tahmin ediliyor. Özellikle cilt kanseri hastalarının ömrünü uzatmada etkili bir ilaç olacağı tahmin ediliyor.
Yeşil çay prostat kanserini önlüyor
ABD’de Louisiana Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalarda yeşil çayda bulunan “polyphenol E” isimli bir antioksidanın hem prostat kanseri riskini azalttığı hem de tümörün yayılmasını yavaşlattığı ortaya çıktı. Prostat kanserine yakalanan 41 ve 72 yaşları arasında 26 hastayla yürütülen çalışmada, hastalara her biri içinde 4 fincan yeşil çaya eşit değerde polyphenol E bulunan kapsüllerden günde 4 tane verildi. Günde 12 fincan yeşil çaya eşit antioksidan alan gönüllüler, bu kapsülleri 34 gün boyunca kullandı. Bu sürenin sonunda yapılan tahlillerde vücutta prostat kanserine yol açan tümörlerin oluşumuna ve ilerlemesine yol açan proteinlerin oranının yüzde 30’a kadar düştüğü belirlendi. Uzmanlar daha önce de yeşil çayın alzheimer , diğer kanser türleri ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını ortaya koymuştu.kaynak