Prostat kanserinde yeni umut

3 (192) Bilim adamları, prostat kanseri hücrelerini öldüren bir virüs bulduklarını açıkladılar.

İngiliz basınındaki haberlere göre, bu "ehli" virüs, prostat kanserli 6 gönüllüye zerk edildi ve virüsün kanserli hücreleri öldürürken normal hücrelere zarar vermediği belirlendi.
Bilim adamları, virüsün diğer kanser türlerindeki tümörlere karşı da etkili olabileceğini düşünüyor.
"Reovirüs" olarak bilinen ve daha ziyade solunum yollarında bulunan bu virüs çok yaygın görülüyor ancak insanlarda hastalığa pek yol açmıyor. Virüsü kapanlar en fazla orta derecedeki gribin sebep olduğu solunum rahatsızlıkları belirtileri veya ishalden muzdarip oluyor.
Araştırmayı yapan Kanada’daki Tom Baker Kanser Merkezi’nden bilim adamları, prostat kanserinin ilk evresinde bulunan 6 hastadaki tümörlere ultrason eşliğinde virüs enjekte etti. Üç hafta sonra hastaların prostatları normal tedavinin bir parçası çerçevesinde alındı.
Hastaların prostat dokuları incelendiğinde kanser hücrelerinin öldüğü görüldü. Buna karşın, prostatın kanserli olmayan bölgelerinde virüsün çoğalmadığı belirlendi.
Ancak araştırmacılar, yöntemin gerçekten hastalığı tedavi edip etmediğini anlamak için daha kapsalı araştırmalara ihtiyaç bulunduğunu vurguladı. Bunun ardından tedavinin yaygınlaşmasının bir on yıl alabileceği belirtildi.
Araştırma, Cancer Research dergisinde yayımlandı. kaynak