Prostat kanseri sessiz ilerliyor

İBXP52959 STANBUL – Her yıl sadece Avrupa’da 346 bin yeni prostat kanseri olgusu saptanıyor. Prostat kanseri gelişmiş ülkelerde en sık ya da ikinci en sık tüm dünyada ise üçüncü en sık görülen kanser türünü oluşturuyor. Üstelik belirtiler, ancak ileri evrelerde ortaya çıkıyor ve erken tanı büyük önem taşıyor.

“Hiçbir şikayet söz konusu olmasa da, her erkek için risk faktörüne bağlı olarak 40-50 yaşın üzerinde her yıl düzenli ürolog kontrolü” uyarısında bulunan Türk Üroloji Derneği, “Utanıp sıkılmayın, hekime başvurmaktan kaçınmayın” diyor.
YAŞLANDIKÇA RİSK DE ARTIYOR
Prostatit (prostat bezi iltihaplanması), benign prostat hiperplazisi (iyi huylu prostat büyümesi) ve prostat kanseri… Erkekler yaşlandıkça, prostatı etkileyen bu hastalıklara, yakalanma riskleri de artıyor.
Bazıları sık idrara çıkma ya da çıkmakta zorlanma gibi belirtilere neden oluyor, bazıları olmuyor, fakat zamanında saptandıklarında hepsi tedavi edilebiliyor.
Prostat hastalıklarında ve özellikle prostat kanserinde erken tanı büyük önem taşıyor. Erken tanı, ancak erkeklerin şikâyetlerinin ortaya çıkmasını beklemeden, yılda bir ürolojik kontrole gitmeleriyle mümkün olabiliyor.
PROSTAT KANSERİNDE BELİRTİLER GEÇ ORTAYA ÇIKIYOR
Türk Üroloji Derneği’nin bilgilendirici dökümanlarında, prostat ile ilgili hastalıkların en tehlikelisi olan prostat kanserinin, prostat bezi hücrelerini etkilediği belirtilerek, hastalığın idrar akışını engelleyebileceği ve tedavi edilmezse, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceği hatırlatılıyor.
Çoğu erkekte prostat kanserinin yavaş ilerlediği ve prostat bezinin ötesine yayılana kadar, herhangi bir soruna yol açmadığı kaydedilirken, bazı erkeklerde kanserin daha hızlı geliştiği vurgulanıyor.
Türk Üroloji Derneği, prostat tümörlerine erken tanı konulması, tümörün agresiflik (saldırganlık) düzeyinin belirlenmesi ve kanserin yayılmadan önce uygun bir biçimde tedavi edilmesinin önemine dikkat çekiyor.
İyi huylu prostat büyümesi ve prostat bezi iltihaplanması da, prostat kanseri gibi yaşamsal risk yaratmamakla birlikte, yaşam kalitesini önemli ölçüde tehdit ediyor. İyi huylu prostat büyümesi, 40 yaşın üzerindekilerin bir çoğunda, 80 yaşın üzerindekilerin de yüzde 90’ında görülürken, erkeklerin yüzde 35’inin yaşamlarının bir döneminde karşılaştıkları prostat bezi iltihaplanması, özellikle cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor.