Over kanseri geç teşhis ediliyor!

Yumurtalık yani over kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri. Belirti vermiyor, çoğunlukla geç evrede teşhis ediliyor. Bu nedenle jinekolojik kanserler içinde en ölümcül olanı.

overererx.hmedium İSTANBUL – Hastalık genellikle özel bir belirti vermez, ama hazımsızlık, şişkinlik, kilo kaybı, kabızlık, bulantı, ödem ve karında ağrı gibi herkeste olabilecek belirtiler dikkat çekici olabilir. Kesin tanı için laparoskopi ile karın bölgesinin cerrahi yöntemlerle incelenmesinin şart olduğunu söyleyen Medikal Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, “Koruyucu amaçlı olarak da yıllık jinekolojik muayene yapılmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Over kanseri için rutin tarama testlerinin uygulanmadığını belirten Mandel, over kanserinin tedavisinde iyi bir cerrahinin şart olduğunu söyledi ve şu bilgileri verdi: “Over kanserinin kemoterapiye oldukça iyi cevap verdiği gözleniyor, ancak tek başına kemoterapi hastalığı şifaya kavuşturmak için yeterli değil. Öncelikle çok iyi bir cerrahi yapılması over kanserinin püf noktası. Cerrahiyi özellikle jinekolog onkolog hekimlerin yapmasını tavsiye ediyoruz. Cerrahi aynı zamanda doğru evreleme için de önemli.

KEMOTERAPİ SEÇİMİNDE HASTA-HEKİM İLETİŞİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Türkiye’de artık internet herkesin elinin altında, hastalar tedavi seçeneklerini takip edebiliyorlar. Açıkçası bilinçli hasta ve hasta yakınlarını görmek oldukça mutluluk verici. Tedavi seçeneklerini sunarken, faydaları ve yan etkileriyle tüm alternatifleri mutlaka hastaya anlatmaya çalışıyoruz. Önemli bir mesaj olarak, kemoterapi seçiminde hasta-hekim iletişiminin çok önemli olduğunun altını çizmeliyim.”kaynak