Osteoporoz ilacı meme kanserine umut oldu

Türkiye’de yılda 30 bin kadının yakalandığı meme kanserine ezber bozacak tedavi geliyor.  Hastalara meme kanserinde nüksü ve ölümleri önlediği belirlenen osteoporoz ilacı verilecek.

120217-041834-425833-C ABD’NİN San Antonio kentinde iki ay önce düzenlenen ‘Meme Kanseri Sempozyumu’nda, tedavide umut veren çalışmalara dikkat çekti. Kongreye katılan Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gül Başaran, meme kanseri tedavisinde uygulanması beklenen bu araştırmalar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Gül Başaran söz konusu  yöntemlerle meme kanseri tedavisinde ezberlerin bozulacağını söyledi.

Kemoterapi gibi yan etkisi yok

Prof. Dr. Başaran “Üç yeni keşif, meme kanseri tedavisindeki pratikleri tamamıyla değiştirecek” diye konuştu. Osteoporoz tedavisinde ve kanser olup kemik metastazı olanlarda kullanılan bir ilaç grubunun erken evre meme kanserinde nüksü ve meme kanserine bağlı ölümleri önlediğini açıklayan Prof. Dr. Başaran, “Erken evre meme kanseri hastalarında artık osteoporoz ilaçları da kanser tedavisine eklenecek” dedi.  İleri evre meme kanseri hastalarında uygulanan anti-hormon tedavisine eklenen başka bir ilaç sayesinde de hastalığın nüksünün aylarca geciktirilebildiğini vurgulayan Başaran, şunları söyledi: Anti-hormon tedavilerinin kemoterapi gibi yan etkileri yok. Ancak bu tedaviyle ileri evre meme kanserlilerde hastalık genellikle 1 yıl içinde geri geliyor. Everolimus etken maddesi, bu bakımdan meme kanseri seyrini değiştirecek üçüncü ilaç olacak. İlk ikisi tamoksifen ve herceptin dediğimiz ilaçlardı. Kemoterapiyi 7-8 ay geciktiren bu ilaç, hastaların yaşam kalitesini yükseltiyor. Everolimus etken maddesi böbrek kanseri tedavisinde de kullanılıyor. Ancak meme kanseri hastalarındaki umut verici sonuçları henüz 3 yıllık. Araştırma sonuçları olumlu olursa sigorta kapsamına alınacağını düşünüyorum.kaynak