Mide ülseri kanserin başlangıcı mıdır?

Pof.Dr. Halis Süleyman mide ülseri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

fft149_mf1720116 Mide ülserinin tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları  mide asidinin üretimini baskılar, bazıları ise mide boşluğunda bulunan mide asidini nötrolize ederler. Yani  Bu ilaçlar   farklı mekanizmalarla mide asidini azaltırlar.

İşte Prof. Süleyman’ın mide ülseriyle ilgili açıklaması:

Mide asidinin azaltılmasının zararı var mıdır?

Aslında ülser hastalarında mide asit salgısı artar. Bu midenin  bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkar. Mide asidinin ilaçlarla baskılanması, midenin doğal fonksiyonlarını bozar.Doğal fonksiyonu bozulmuş  mide, asit yerine N-nitrozamin denilen kanserojen bir madde üretir ( Bu bir onaylanmış  Kitap bilgisidir) ve kanser riski artar. Bu bilgiler günümüzde kanser sayısının neden arttığını açıklar. Bu nedenle klasik ilaçlarla mide ülserinin tedavisi yapılan hastalarda  ülserin kansere dönüşme riski artmıştır. Asit salgısını baskılayan ilaç kullanmayan hastalarda mide ülseri kansere dönüşmez. Çünkü,mide ülseri başlı başına bir hastalıktır.Yani mide ülseri kanserin kesinlikle  bir başlangıcı değildir.Mide ülseri zamanında tedavi edilmediği taktirde midenin delinmesi ve ölümle sonuçlanabilen mide kanamaları ortaya çıkabilir. Mide ülserinin bu ölümcül komplikasyonlarının önüne geçmek ve mide ülserinden  kurtulmak için, mide asidini baskılamadan mide dokusunda bulunan ülseri  iyileştiren tedavi çok ve çok önemlidir.

Böyle bir ilaç var mı?

Prof Dr. Halis Süleyman ve ekibi tarafından  1997 yılında Türkiye de Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında Hippophae Rhamnoides denilen bitkinin  meyvesinden mide asidini etkilemeden sadece ülseri iyileştiren ekstreyi labaratuar ortamında elde etmeyi başarmıştır.  Bu konu ile ilgili bilimsel çalışma   İngiltere’de Uluslararası Dünya  literatürlerine girmiş bilimsel bir dergi olan Phytotherapy research’de, 2001 yılında yayımlanmıştır (Suleyman H, Demirezer LO, Buyukokuroglu ME, Akcay MF, Gepdiremen A, Banoglu ZN, Gocer F. Antiulcerogenic effect of Hippophae rhamnoides L. Phytotherapy Research.15: 7: 625- 627: 2001 Times Cited: 33).Ardından farklı uluslararası dergilerde de, farklı organlara olan etkileriyle ilgili bazı bilimsel çalışmalar yayımlandı.

Mide asidini baskılamadan mide ülserini tamamen yok eden bu ekstre Ülkemizde üretimi zor olduğu için tedaviye sunulamadı. Ancak gerekli bilgiler verilerek başka bir ülkede isteğimiz üzerine üretilmeye başlanmıştır.kaynak