Menapozda meme kanserine dikkat

285851Menapoz hormonu meme kanserini tetikliyor

ABD’de yapılan bir araştırmada, beş yıl süreyle menopoz hormonu tedavisi gören kadınların meme kanserine yakalanma riskinin görmeyenlere göre iki kat daha fazla olduğu belirlendi.
Kadın Sağlığı Girişimi (The Women’s Health Initiative) öncülüğünde yapılan kapsamlı çalışmanın, dünya genelinde pek çok kadın tarafından kullanılan hapların tehlikesini gözler önüne seren etkili bir kanıt olduğu kaydedildi.
60 yaşın üzerinde ve menopoz dönemini geçirmiş yaklaşık 17 bin kadın üzerinde yapılan çalışmada, hormon tedavisine başlandığında meme kanserine yakalanma riskinin arttığı, riskin tedavi boyunca artmaya devam ettiği ve tedavinin kesilmesinin ardından zamanla normal seviyeye döndüğü tespit edildi.
Sonuçları San Antonio’da düzenlenen Meme Kanseri Sempozyumu’nda açıklanan çalışmada, menopoz tedavisinde kullanılan östrojen ve progesteron haplarını iki yıl kullanan kadınlarda bile meme kanseri riskinin büyük ölçüde arttığına işaret edildi.

HORMON TEDAVİSİNİ BIRAKMAK RİSKİ AZALTIYOR
Çalışmayı yürüten ekibin başkanı, Los Angeles’taki Harbor-UCLA Tıp Merkezi öğretim üyesi Dr. Rowan Chlebowski, araştırmalarının, meme kanseri oranlarında son yıllarda yaşanan gözle görülür düşüşün sebebinin milyonlarca kadının hormon tedavisini bırakması olduğu varsayımını desteklediğini söyledi. Chlebowski, araştırmanın, hormon tedavisinin, sadece gerektiği durumlarda mümkün olan en az dozda ve en kısa süreli kullanımının uygun olduğu düşüncesini desteklediğini de sözlerine ekledi.
Uzmanlar, hormon tedavisini bırakmanın, uzun süre hormon tedavisi gören kadınlarda bile kanser riskini azaltacağı bilgisinin kadınlar için iyi bir haber olduğunu ifade ediyor.