‘Meme okulu’ kansere karşı

Meme kanserine karşı, “Her ayın 10’u, 10 dakika” sloganı ile hastalığa karşı duyarlılık oluşturmayı hedefleyen Türkiye’nin ilk meme okulu olan projesi hayata geçirildi.

3 (101) İSTANBUL – Universal Hastaneler Grubu, Şişli Belediyesi işbirliği ve Kansersiz Yaşam Derneği desteği ile başlatılan “Universal Meme Okulu” projesi, meme kanserinin tedavisi için hayati önem taşıyan erken teşhis konusunda duyarlı ve bilinçli bir toplum oluşturup, kadınlara meme kanserinin önlenebilir ve erken teşhisinde de tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatmayı amaçlıyor.

“Her ayın 10’u, 10 dakika” sloganı ile yola çıkan okulda kadınlar hem kendi kendilerine meme muayenesi yapmayı öğrenecekler hem de tedavi ve sonrası hakkında bilgilendirilecekler.

Okulun faaliyete geçmesi nedeniyle Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül, Universal Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Genel Müdürü Dr. Mahir Turan ve Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz’ın katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

Dr. Mahir Turan, şu bilgileri aktardı: “Bir sosyal sorumluluk projesi olmanın ötesinde, uzun soluklu bir girişim olarak planladığımız Universal Meme Okulu, ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor. Meme kanserinin sadece belirli gün ve haftalarda gündemde kalmasının önüne geçerek tüm yıla yayılan aktivitelerle okulumuz, erken teşhis bilincinin insanlarımızın hayatının bir parçası olmasını sağlayacak. Okulumuz kadınlara meme kanserini tanıtacak, kanser işaretleri hakkında bilgi verecek, risk unsurlarını anlatacağız."

Dr. Azmi Ofluoğu da, “Kadınlar bu hastalığın erken teşhis ile kolaylıkla tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun yeterince bilincinde değiller. Bizler ‘ayıptır konuşulamaz’ tabusunu kırarak bu hastalığı konuşulabilir hale getirmek için bir adım attık. Türkiye’ de ilk kez sadece bu alanda eğitim verecek olan okulumuzu kurarak büyük bir eksiği gideriyoruz. ‘Bana olmaz’ anlayışından uzak ‘erken teşhis’ ile hayat kurtaracak bir projenin öncüsü olduk. Önümüzdeki dönemde daha da gelişip büyüyecek Universal Meme Okulu projesinin birçok kadının hayatını değiştireceğine inanıyorum” diye konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise kadın sağlığını korumayı amaçlayan projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve şöyle konuştu: “Ülkemizde toplum sağlığının geliştirilmesi konusunda yerel yönetimlere önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Biz, Şişli Belediyesi olarak tüm yurttaşlarımıza en kaliteli sağlık hizmetlerinin ulaştırılması konusunda elimizden gelen tüm gayreti gösteriyor, desteği veriyoruz.”

Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz da, meme kanseri konusunda kadınların bilinçlerinin güçlendirilmesine verilecek desteğin ve işbirliklerinin önemine değinerek şunları aktardı: “Kadın hayatını ve yaşam kalitesini tehdit eden hastalıkların başında gelen meme kanserine karşı, kadınlarla el ele, bilinçli bir mücadele yürütmemiz gerekiyor. Kansersiz Yaşam Derneği yönettiği, destek verdiği ve hayata geçirdiği projelerle kadınların meme kanserine karşı bilinçlendirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Çalışmalarımızın başarısında, toplumun her kesiminden gelecek destek önemli bir rol üstleniyor. Bu anlamda, Universal Hastaneler Grubu ve Şişli Belediyesi’nin bu projede bir araya gelmesi çok değerli. Universal Meme Okulu’nu, bugüne kadar bu alanda hayata geçirilmiş en etkili projelerden biri olarak görüyor projenin, Türkiye’de meme kanserine karşı yürütülen mücadelede bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz.”

“HER AYIN 10’U, 10 DAKİKA” HAYAT KURTARIR
Universal Meme Okulu, meme konusunda uzman, dünyanın önde gelen hekimlerinin üye olduğu uluslararası “EAOS” (Avrupa Meme Bilimi Akademisi) kuruluşunun temsilcilerinin de arasında olduğu uzman hekimlerin yönetiminde faaliyet gösterecek. Okulda kadınlar, hekimler ve sağlık çalışanlarının bilinçlendirilmesi konusunda eğitim ve sağlık kontrolleri başta olmak üzere bir dizi etkinlik yapılacak ve tıpkı bir okul gibi bu çalışmaların sürekliliği sağlanacak. Kendi kendine meme muayenesi eğitimi, eğitim programının temel unsurunu oluşturuyor. Okula kayıt yaptıran kadınlar eğitimlerde ayda sadece 1 kere kendi kendilerini muayene etmeyi öğrenecekler. Kontrol tarihleri katılımcılara SMS ve e-mail yoluyla hatırlatılacak. Kadınlar ayrıca proje kapsamında ilerleyen dönemlerde düzenlenecek etkinliklere de davet edilecek.

OKULDAN ÜCRETSİZ YARARLANMAK MÜMKÜN
Universal Meme Okulu’ndan isteyen her kadın ücretsiz olarak yararlanabilecek. Universal Hastaneler Grubu’nun genel cerrahi, göğüs hastalıkları, jinekoloji ve onkoloji uzmanları tarafından verilecek eğitimler Şişli Belediyesi’ne bağlı Halk Sağlığı Merkezleri’nde ve Universal İtalyan Hastanesi’nde düzenlenecek. Eğitimler toplam 18 saat sürecek.

Detaylı bilgiye www.memeokulu.com adresli web sitesinden ulaşmak mümkün. kaynak