Meme kanserine karşı seferber oldular

memekanseri Tıp fakültesi öğrencilerinin trenle seyahat ederek yolcuları ve demiryolları personelini meme kanseri konusunda bilgilendirmelerine yönelik "Meme Kanserinde Erken Tanı Yaşam Kurtarır" projesi Ankara Garı’nda düzenlenen törenle başladı.

Proje, TCDD, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, TCDD Vakfı, Ankara Demirspor Kulübünün ortak çalışmasıyla gerçekleştirilecek.
Düzenlenen törende konuşan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, çok önemli bir aktiviteyi başlattıklarını ifade ederek, proje ile meme kanseri konusundaki farkındalığı artıracaklarını söyledi.
Dünyada her yıl bir milyon kişinin meme kanserine yakalandığını dile getiren Kutluk, hastalığın Türkiye’de görülme sıklığının 8 kadında 1 olduğunu, ancak hastalığın tedavisinde yüzde 90 başarı şansı bulunduğunu kaydetti.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Aran ise meme kanserinin çağımızda kadınların hayatlarını tehdit eden en önemli hastalıklardan biri olduğunu belirtti.kaynak