Meme kanserinde erken teşhis önemli

3 (21) Türkiye’de ne sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten uzmanlar, erken teşhisin önemine dikkat çekiyor.

Doruk Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Bülent Şen, meme kanserinin Türkiye’de görülen en sık kanser hastalıklarının başında geldiğini söyledi.
Meme kanserinin gelişmiş ülkelerdeki kadınlar arasında sık görülen bir kanser olduğuna işaret eden Şen, şöyle konuştu: "Türkiye’de Sağlık Bakanlığı Kanser Kayıt Merkezi’nin yaptığı araştırmalara göre; meme kanserleri genel kanserler arasında daima birinci sıradadır ve kanser vakalarının yüzde 24-35’ini oluşturmaktadır.
Yine ülkemizde 16 merkezi kapsayan çalışmanın sonuçlarına göre kadınlarda görülen kanser tipleri içerisinde yüzde 23 ile meme kanseri ilk sırayı almaktadır."
"GENÇ YAŞTA DOĞUM MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR"
Meme kanserinin oluşumunda pek çok risk faktörü bulunduğunu vurgulayan Şen, "Meme kanseri riski yaşla birlikte artmaktadır.
Vakaların çoğu 50 yaşından sonra görülmektedir. Ancak birinci derece akrabalarda (anne-kız kardeş-kız evlat gibi) meme kanseri mevcutsa daha erken yaşlarda meme kanseri görülmektedir." dedi.
Kadınlarda ilk adetin 12 yaşından önce olması, menopozun 55 yaşından sonra gerçekleşmesinin meme kanseri açısından risk olduğunu kaydeden Şen, genç yaşta canlı doğum yapmanın ise meme kanser riskini azalttığını ifade etti.
"ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ"
Şen, kanserin teşhis ve tedavisiyle ilgili şunları dile getirdi: "Meme başı çöküntüsü, meme derisinde ödem, meme derisinde yara belirmesi ve kızarıklık, meme derisinde birkaç mm den 1 cm e kadar değişik büyüklükte şişlikler, meme ödemiyle beraber kolda ödem, bazen meme de ağrı, meme kanserinin ileri dönemlerinde görülebilecek belirtiler olarak karşımıza çıkabilir.
Meme muayenesi, hasta sorgusu, memelerin gözle ve elle muayenesi yapılır. Boyun, meme ve koltuk altı sırayla muayene edilir.
Muayene sırasında lenf bezi ele gelirse, büyüklüğü, sertliği, yapışıklığı araştırılır. Meme de kitle varsa yeri, kıvamı, yapışık olup olmadığı araştırılır."kaynak