Meme kanseri yaş tanımıyor

 untitled 10. Ulusal Meme Hastalıkları Kongresi, başladı. Kongrede meme kanserinin kadınlarda görülme sıklığı ve yaygınlığı hakkında birçok konu ele alınacak.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve 10. Ulusal Meme Hastalıkları Kongresi Başkanı Prof. Dr. Erdem Göker, “Meme kanseri her yaş döneminde etkili oluyor” dedi.
Prof. Dr. Göker, 10. Ulusal Meme Hastalıkları Kongresinin açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, meme kanserinin ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirterek, meme kanserinin, meme hastalıkları içinde kadınları en fazla ürküten hastalık olduğuna dikkati çekti.
Meme kanserinin düşük oranda da olsa erkeklerde görülebildiğini anlatan Prof. Dr. Göker, “Erkeklerde rakam çok düşük. Bu nedenle meme kanserinde esas alınan kadındır. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Hasta sayısı her geçen yıl artıyor, ancak erken tanı sayesinde ölen hasta sayısı azalıyor” dedi.
Meme kanserinin Türkiye’de büyük bir halk sağlığı problemi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Göker, şunları söyledi:
“Meme kanseri için sağlık bütçesinden ayrılan pay oldukça büyük. Meme kanseri her yaş döneminde etkili oluyor. Yaş ortalaması 50-70 arasındaki kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, 20 yaşında ve daha genç hastalarımız da mevcut. Hatta genç yaşta görülen meme kanseri, menopozdaki kadınlara nazaran daha kötü seyrediyor. Meme kanserine yol açan tanımlanmış etkenler yok. Riskler arasında beslenme alışkanlıklarının değişmesi, obezite, hormon tedavilerinin bilinçsiz kullanımı, sigara tüketimi gibi nedenler ön sıralarda yer alıyor.”
Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu tarafından Çeşme’de düzenlenen ve 800’ün üzerinde uzmanın katıldığı kongrede, 200 bildiri sunulacak. Kongrede meme hastalıklarıyla ilgili son gelişmeler ve tedavi yöntemleri tartışılacak.kaynak