Meme kanseri teşhisinde ”Sofıa” dönemi

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Vakfı’na bağlı Academic Hospital’da hizmete giren ”Sofıa” cihazı ile otomatik, radyasyonsuz, acı vermeden ve sıkıştırma yapmadan meme incelemesi yapılabilecek.

606841-cut-540x330 Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki hastanede düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Academic Hospital Genel Direktörü Prof. Dr. Hakan Tezcan, yeni bir teknoloji olan otomatik 3 boyutlu meme ultrasonu cihazı ”Sofıa”nın, Türkiye’de ilk kez tanıtıldığını söyledi.

Tezcan, cihazın, otomatik meme ultrasonu çektiğini belirterek, ”Hasta masaj yatağında yüz üstü yatıyor. Her iki memenin, otomatik, üçer dakikada, çok hızlı ve 3 boyutlu bir şekilde normal ultrasona göre daha teknolojik olarak çekimi tamamlanıyor. Meme kanserinde iki tane teknik var. Birisi mamografi, diğeri de meme ultrasonu. Bu, meme ultrasonunun en ileri teknolojisi” dedi.

”Sofıa” cihazının tanıtımına katılan sanatçı Hülya Avşar da daha önceki mamografi veya ultrasonun yatarak yapıldığını ifade ederek, ”Mamografi, gerçekten hanımları zorlayan bir makine. Momografiye girebilmek ve göğsünüzü tamamen kontrol ettirebilmeniz için vücudun yarısından çoğu makineye girmek zorunda. Göğüsünüz uzuyor, pestile dönüyor. İşkence şeklinde bir tedavi şekliydi. Şimdi bu makineye baktığımda hamile hanımlarında rahatlıkla yapabileceği bir şey. Radyasyon almıyor. 3 boyutlu kontrol şansımız var. Sık sık yaptırabilme şansımız var” görüşlerini dile getirdi.

-Sofıa cihazı-

Otomatik, radyasyonsuz, acı vermeyen, sıkıştırma yapmayan bu cihazla, meme incelemesi çok daha kolay ve konforlu yapılabilecek. Son teknoloji ürünü olan cihazla, her yaştaki kadın ve erkeğin meme incelemesi yapılabilecek.

Ultrasonografi ile tomografi tekniğini birleştirdiği için dünyada tek ve eşsiz bir teknoloji olan Sofıa, yoğun meme dokusunun veya şüpheli bir olgunun teşhisini netleştirmek için kullanılıyor. Radyasyonsuz çalışan Sofıa ile her yaştaki kadın veya erkek meme taramasını güvenle, radyasyona maruz kalmadan yaptırabiliyor.

Sofıa ile ayrıca, doppler uygulaması ve yeni kanser teşhis tekniği olan elastografi ölçümü de otomatik olarak yapılabiliyor.kaynak