Meme kanseri tedavisinde gelişme

memekanseri Kanser hücrelerinin yayılmasında etkili olan bir proteini keşfedildi.

Araştırmacılar, meme kanseri hücrelerinin yayılmasında etkili olan bir proteini keşfettiler ve bu proteini saldırgan meme kanseri olan kadınların idrarlarında belirlediler.

Boston Çocuk Hastanesi’nden bilim adamlarının çalışmasında, bu protein ve proteini kontrol eden genin lipocalin 2 (Lcn2) olduğu belirtilerek, Lcn2’nin, genellikle östrojen reseptörü negatif meme tümörleriyle ilgili genler arasında yer aldığı kaydedildi.       

Çalışmada, östrojen negatif tümörlerinin genellikle tamoxifen kullanılan, tedavisi daha zor vakalar olduğuna işaret edildi.

Lcn2’nin, tümörlerin meme kanallarına sızdığının bilindiği kaydedilen çalışmada, Lcn2’nin vücut sıvılarında belirlenebilme olasılığının ve hastalığın durumuyla bağlantısının olup olmayacağının değerlendirildiği belirtildi.

”Proceedings of the National Academy of Sciences”da yayımlanan çalışmada, sağlıklı kadınların ve metastatik meme kanserli kadınların idrar örneklerindeki Lcn2’nin düzeylerinin incelenmesi sonucu, kanserin yayıldığını bilinen kadınların idrar örneklerinde Lcn2 düzeyinin daha yüksek çıktığı vurgulandı.        

Acısız bir yöntemle hastanın durumu hakkında bilgi alınmasının yolu bulunan çalışmada, ayrıca bu proteini etkileyecek ilaçların meme kanserinin tedavisine yararı olabileceğine işaret edildi.