Meme kanseri tedavisinde ‘büyük sürpriz’

İngiltere’deki araştırmalar, prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların, kadınlarda meme kanserinde faydalı olabileceğini gösterdi.

fft5_mf751274 LONDRA  – Kadınlarda sık rastlanan meme kanserine prostat ilacı umut oldu. İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu, erkeklerde prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların, bazı kadınlarda tedavisi zor olan meme kanserinde faydalı olabileceğini bildirildi.
BBC, tamoxifen ve aromatase gibi hormon tedavilerinin meme kanserlerinin yüzde 30’una karşı etkili olmadığını belirterek, EMBO Dergisinde yayınlanan Cambridge araştırma laboratuarı raporunun, bu tümörlerin bazılarının erkek kanserlerinde kullanılan bazı ilaçlara cevap verebildiğini gösterdiğini vurguladı.
İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu, bulguların “büyük sürpriz” olduğuna işaret ederek, hormonların tümörün gelişmesine ve hücrelere bölünmesinin kontrol edilememesine neden olan genleri devreye sokabileceğini belirtti.
Haberde, şimdiye kadar meme kanserinin tedavisinde ostrojen hormonuna karşı geliştirilen ilaçlarda önemli adımlar atıldığı ifade edilerek, hormonların neden olmadığı meme kanserlerinde tedavinin daha zor olduğu ve araştırmaların bu ilaçların meme kanserlerinin yüzde 5’ine uygulanabileceği gösterdiği vurgulandı.kaynak