Mayın avcısı kanser teşhis edecek

İngiliz bilim insanları, kara mayınlarının tespiti için kullanılan teknoloji sayesinde meme kanserinin varlığını sadece sekiz saniye gibi kısa bir sürede tespit edebilen bir teknoloji geliştirdi

imagesnn Radyo dalgaları kullanılan yeni tarama teknolojisinin tümüyle acısız olduğu ve halen yaygın olarak kullanılan mamografi yönteminden daha güvenli olduğu açıklandı.
Bilim insanları, yeni teknolojinin mamografiye göre daha ucuz olduğu ve her yaştaki kadınlarda kullanılabildiğini de kaydetti. Bristol’de bulunan Micrima adlı firma tarafından geliştirilen “Maria” adlı teknoloji 5 yıl içinde piyasaya sürülecek.
Mamografide olduğu gibi radyasyon riski bulunmayan Maria, halen kullanılmakta olan teknolojilerin göğüs dokusunu yoğunlaştırması sebebiyle tümörlerin görülmesini güçleştirmesi ihtimalini de yaratmıyor.
Yeni teknolojide kadının memesinin sütyen şekli verilmiş seramik bir kap içine alındığı ve yapılan taramanın sonuçlarının da 8 saniye içinde bilgisayar ekranına aktarıldığı belirtiliyor.kaynak