Lifli Gıdalar Kolon Kanserinden Koruyor

Doruk Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nejat Gülgör, kolon kanserinden korunma yollarını anlattı.

3 (157) Gülgör, kalın bağırsak (kolon) kanserlerinin mide bağırsak sisteminde en sık görülen kanserler olduğunu, batı ülkelerinde bu kansere yakalanma riskinin yüzde 6 olduğunu belirtti. Tahminen her 18 kişiden birinin kolon kanserine yakalanma riski bulunduğuna işaret eden Gülgör, bu kanserden korunmak ve erken teşhis için dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Bağırsak kanserlerinin esas sebebinin bilinmemekle beraber bazı risk faktörleri olduğunu belirten Gülgör, "Kalın bağırsak kanseri sanayileşmiş ülkelerde daha sık görülür. Yağlı, yüksek kalorili ve posa içermeyen gıdalarla beslenme risk olarak kabul edilmektedir. Kesin olarak ispatlanmamakla beraber lifli gıdaların yenilmesi, bağırsaktaki zehirli maddeleri seyreltmek ve kolon kanserinden korunmak açısından önemli olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca brokoli gibi sebzelerde olan ve kanserojenleri yok eden bazı maddelerin de koruyucu olduğu ileri sürülmektedir” dedi.

Kalsiyumun kalın barsak kanserinden korunmada faydası olduğunu belirten Gülgör, kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesinin faydalı olabileceğini kaydetti. A, C, E vitaminlerinin ve çinkonun kansere karşı koruyucu olabileceğinin öne sürüldüğünü ifade eden Op. Dr. Nejat Gülgör, “Yine kesin olmamakla birlikte aspirin ve benzeri bazı ilaçların kanser ve kansere sebep olan poliplerden korunmak için faydalı olabileceği iddia edilmektedir. Düzenli spor yapılmasının da kansere karşı koruyucu olabileceği ileri sürülmektedir” diye konuştu.

“Alkol ve sigara”nın da içilen miktar ve yıla bağlı olarak polip ve kanser gelişimini arttırdığına ait çalışmalar bulunduğunu aktaran Op. Dr. Gülgör, bazı çalışmalarda demir ilacı alan kişilerin beraberinde alkol almasının kanser artışına yol açabileceğini söyledi.

Akrabalarında kolon kanseri bulunan kişilerin bu kansere yakalanma risklerinin, diğer kişilere nazaran 2 ile 4 kat fazla olduğunu kaydeden Gülgör, akrabalarında bağırsak kanseri olanların çok daha dikkatli olmaları gerektiğini, ayrıca ülseratif kolit ve crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı olan kişilerin de risk altında olduğunu bildirdi. kaynak