Lenf bezinin alınması zorunlu değil

ABD’de yapılan araştırmaya göre, sınırlı yayılma olan meme kanserinde, koltuk altı lenf nodlarının alınması zorunlu değil.

3 (110) CHICAGO – Araştırmanın, meme kanserine yakalanmış kadınları, uzun süren bu işlemin neden olduğu acılardan ve yıllarca hissedilen yan etkilerinden kurtaracağı bildirildi.

ABD’nin California eyaletine bağlı Santa Monica’daki, Saint John Sağlık Merkezi’nden Armando Giuliano’nun başkanlığında yapılan araştırma, sadece, ”sentinel lenf nodu” adı verilen kanserli bölgeye en yakın lenf nodunun alındığı kadın hastaların hayatta kalma oranının, ”Aksilla Disseksiyonu” adı verilen işlemle koltuk altlarındaki lenf bezlerin daha kapsamlı olarak alındığı kadın hastalarınkiyle eşit olduğunu gösterdi.

Şu anki mevcut tıbbi uygulamalarda, kanserin memenin dışına taşarak lenf bezlerinden birine sıçradığı hallerde, Aksilla Disseksiyonu adı verilen ve sıklıkla hastaları hayattan bezdirici komplikasyonlara neden olan tıbbi işlem yapılıyor.

Bilim insanları, ABD’nin önde gelen tıp dergilerinden, Journal of the American Medical Association’da yayımladıkları araştırmalarında, iki tıbbi işlemin uygulandığı, tümörleri alınmış, ışın tedavisi ve kemoterapi gören 2 gruptaki kadınların hayatta kalma oranları arasında, 5 yıllık süre içinde aşağı yukarı bir fark bulunmadığını belirtti.

Koltuk altındaki lenf bezlerinin alınmasının, aralarında enfeksiyon ve kolda acı veren şişmelerin de bulunduğu ”tartışılmaz ve kabul edilemez ölçülerde komplikasyon riski taşıdığını” vurgulayan bilim adamları, şua tedavisi ve kemoterapinin, lenf bezlerindeki kansere yayılma fırsatı vermeden saldırması nedeniyle, bu kadınlardaki kanserli lenf bezlerinin alınmasının gerekli olmayabileceğini kaydetti.

İKİNCİ ÖLÜM NEDENİ
Bilim adamları, dergide yayımladıkları araştırmada, ”Mevcut tıbbi uygulamada değişikliğe gidilmesi, Aksilla Disseksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonları azaltarak, her yıl binlerce kadın hastanın klinik bulgularının iyileşmesini ve yaşam kalitelerinin, hayatta kalma şanslarını azaltmadan yükseltilmesini sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Meme kanseri ABD’de, akciğer kanserinden sonra, kadın ölümlerine yol açan ikinci en büyük nedeni oluşturuyor. Dünyada, her yıl 500 bin kişi meme kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Şu an, tüm dünyada meme kanserine yakalanmış 1 milyon 300 bin kişi bulunuyor. kaynak