Korkmanız gereken muayene değil!

3 (159) Kalınbağırsak kanseri adıyla bilinen kolorektal kanseri; meme, akciğer ve prostattan sonra en sık rastlanan kanser türü…

Kolorektal kanserinin hem kadında, hem erkekte en sık ölüme sebep olan kanser türleri içerisinde ikinci sırada yer aldığına dikkati çeken Uluslararası On Klinik Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr Ali Tuna ve Op. Dr. Kadir Uskuay, kolorektal kanseri ile ilgili şu bilgileri verdi:

Belirtiler birbirine benziyor

Bu kadar yaygın olan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalığın tedavisinde geç kalınmasının başlıca sebebi hastaların umursamazlık, korku, utanmagibi sebeplerle uzman bir doktora başvurmamaları. Anal bölgedeki özellikle hemoroit gibi bazı rahatsızlıkların belirtileri ile kalın bağırsak kanserinin belirtileri birbirine benzeyebiliyor.

İnceleme şart

Hasta şikayetlerinin mevcut ya da olası bir hemoroitten kaynaklı olduğunu düşünerek uzman bir doktora başvurmadığı sürece kanserin erken aşamada teşhis ve tedavi şansı azalıyor. Op. Dr. Tuna ve Op. Dr. Uskuay; kalınbağırsak kanserlerinin yüzde 40-60 oranında bağırsağın son 15-20 cm’ininde geliştiğinin altını çiziyorlar ve 10-15 dakikada ameliyatsız gerçekleştirdikleri hemoroit tedavisi öncesinde her hastanın anoskopi-rektoskopi ile proktolojik muayenesini gerçekleştirerek, kalın bağırsağın son 15-20 cm’ini özel görüntüleme sistemleri ile muhakkak değerlendirdiklerini belirtiyorlar. Op. Dr. Tuna ve Op. Dr. Uskuay; kalın bağırsak kanseri ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

5 SORUDA KALIN BAĞIRSAK KANSERİ

1- Hemoroit kansere dönüşür mü?

Hemoroit, kesinlikle kansere dönüşmez. Makattan gelen kanama gibi bağırsak kanserinin bazı belirtileri ile hemoroitin belirtileri benzeyebiliyor. Kişi makattan gelen kanamayı mevcut ya da olası hemoroit rahatsızlığından kaynaklı olduğunu düşünerek uzman bir doktor tarafından muayene edilmesini ertelediği sürece erken evrede teşhis edilebilecek bir kanserin tanısında ve tedavisinde geç kalınmasına neden olabilir.

2- Kimler risk grubundadır?

Aile öyküsünde kolorektal kanseri veya polibi olanlar, meme, yumurtalık, rahim kanseri tedavisi görenler, 50 yaş üzerindeki kadın ve erkekler, kalın bağırsağında polip bulunanlar risk grubundadır. Araştırmalar gösteriyor ki yüksek yağlı gıdaları çok tüketerek, lifli gıdalan ve taze meyve sebzeyi az tüket-lunmak, sigara kullanmak ve hareketsiz yaşam tarzını benimsemek kolorektal kanseri riskini artıyor.

3- Kaim bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?

Dışkılama alışkanlığında değişiklikler (ishal veya kabızlık), sürekli karın ağnsı, dışkılamada zorluk, ağrılı dışkıkma, gaz çıkaramama, dışkıda kan, kansızlık, ani kilo kaybı, yorgunluk, devam eden bulantı ve kusmalar kalın bağırsak kanserinde en sık görülen şikayetlerdir.

4- Kimler doktora başvurmabdır?

Risk grubundaki kişiler düzenli olarak kontrol ve tara malardan geçmelidirler. Yu kanda sayılan belirtilerden en I az birine sahip olanlar mutlaka I uzman bir doktora başvurmalı ^dır. Risk grubu içerisinde yer al-j mayan ve herhangi bir şikayeti / bulunmayan kişiler de 40 yaşından itibaren bir genel cerrahi uzmanına başvurarak muayene olmalıdır.

5- Kolon ya da rektumda görülen polipler risk oluşturur mu?

Kalın bağırsak kanserleri poliplerden gelişmektedir. Ancak her polip tipi kansere dönüşmez. Kansere dönüşme riski polibin alınması ve patolojik incelenmesiyle belirlenir. Polip aşamasında teşhis konması kişiyi gelişebilecek kanser riskinden kurtarır. Uluslararası On Klinik, kalın bağırsak kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek ve kamuoyunu konu hakkında bilinçlendirmek için özel bir kampanya düzenliyor. Kasım ayı boyunca Anoskopi ve Rektoskopi ile Proktolojik muayenelerde yüzde 50 indirim uygulanıyor.kaynak