Kilolu gençlerde pankreas kanseri riski yüksek

b-22233-tombullll1 ABD’de yapılan bir araştırma, aşırı kilolu gençlerin pankreas kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu gösterdi.

WASHINGTON – Teksas Üniversitesine bağlı Kanser Merkezinden Dr. Donghui Li, vücut kitle endeksi ile pankreas kanseri arasındaki bağlantıyı göstermek amacıyla yapılan araştırmada ilk kez, hangi yaşta aşırı kilonun pankreas kanseri riskini artırdığını da incelediklerini belirtti.
Araştırma sonunda, 14-19 yaşında aşırı kilolu olan gençlerin pankreas kanserine yakalanma riskinin normal kilodakilere göre yüzde 60 fazla olduğu görüldü. Aşırı kilonun 20 ve 30’lu yaşlardaki kişilerde ise pankreas kanseri riskini 2-3 kat artırdığı saptandı.
Aşırı kilo ve kanserin ortaya çıktığı yaş arasındaki bağ da belirlendi. Kanserin, ortalama olarak, normal kilodakilerde 64, aşırı kilodakilerde 61, obezlerde 59 yaşında ortaya çıktığı sonucu elde edildi.
HAYATTA KALMA SÜRESİNİ DE ETKİLİYOR
Kilonun hastaların yaşam süresinde de önemli rol oynadığına dikkat çekilen araştırmada, pankreas kanserine yakalanan normal kilodaki bir kişinin tanı konulduktan sonra ortalama 18, aşırı kilolu ya da obez hastaların ise 13 ay hayatta kalabildiği belirlendi.
2004-2008’de yapılan ve Amerikan Tıp Derneğinin (JAMA) yayın organında yayımlanan araştırmaya 841’i pankreas kanserine yakalanmış 1595 kadın ve erkek katıldı.kaynak