Ketçap prostata çare mi?

3 (148) Erkekler için kabusa dönüşen prostat sorununa, uzmanlardan yeni öneri

BAŞKENT Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Okan İstanbulluoğlu, ketçap, salça ve domates sosunun prostat kanserini önlediğini belirtti. İstanbulluoğlu, aynı zamanda prostat kanserinin tedavi sürecinde de tedavinin olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunduğunu söyledi.
Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Okan İstanbulluoğlu, likopenin domatesin kırmızı renkte oluşmasını sağlayan molekül olduğunu belirtti. İstanbulluoğlu,"Likopen, domates, karpuz ve greyfurta kırmızı renk veriyor. Likopen, yapılan araştırmalara göre prostat kanserini önleyebilme özelliği taşıyor. Likopenin en yoğun olduğu ürünler ise salça, ketçap ve domates sosudur. Çünkü domates pirişildiği için likopen oranı artıyor. Bu yüzden de bu ürünler de prostat kanserini önleyebiliyor. Biz tüm prostat kanseri hastalarına koruyucu özellik taşıdığı için salça, ketçap ve domates sosu tüketmelerini öneriyoruz" dedi. Prostat kanserinin erken teşhis konulduğunda ameliyatla da tedavi edilebildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Okan İstanbulluoğlu, şunları söyledi:
"Prostat kanseri genel itibariyle yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Fakat bütün türleri böyle değil. Bu hastalık insanları felçe dahi götürebilir. Bu yüzden erkekler 50 yaşından sonra en az yılda bir kez doktora gidip kontrolllerini yaptırmalıdır. Eğer ailesinde prostat kanseri hastalığı olan erkekler varsa 40 yaşından sonra en az yılda bir kez doktora gidip muayene olması ve kan testlerini yaptırması gerekmektedir." kaynak