Kellerin prostat kanseri riski fazla

3 (192) Genç yaşta kel kalanların ileride prostat kanserine yakalanma riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

Genç yaşta kel kalanların ileride prostat kanserine yakalanma riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.
Parmak uzunluğu, köpeklerin teşhis edebileceği idrar testinden sonra, saç kaybının da prostat kanserine yakalanma riski hakkında bilgi verebileceği belirtildi.
Paris’teki Pompidou vhastanesi ve Curie Enstitüsünden bilim adamlarının yaptığı araştırma, 20 yaşında kel kalanların ileride prostat kanserine yakalanma riskinin iki kat fazla olduğunu gösterdi.
Bilim adamlarının araştırmasına 388’i prostat kanserine yakalanan yaklaşık 700 kişi katıldı. Katılımcıların 20, 30 ve 40 yaşındaki kellik durumları incelendi.
20 yaşından itibaren saçlarını kaybetmeye başlayanların prostat kanserine yakalanma riskinin iki kat fazla olduğu ortaya çıktı.
Erkeklik hormonlarının saçların erken dökülmesinde ve prostat kanserinin gelişmesinde rol oynayabileceği belirtilirken, saç dökülmesi tedavisinde kullanılan finasterid içeren ilacın prostat kanserinin önlenmesinde kullanılabileceği vurgulandı.
"Annals of Oncology" dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, kesin sonuçlar için daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğini belirtti.
Warwick Üniversitesi ve Kanser Araştırma Enstitüsünde yapılan araştırma, işaret parmağı yüzük parmağından uzun olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılığının üçte bir daha düşük olduğunu göstermişti.
Fransız kanser uzmanı Profesör Olivier Cussenot ve ekibinin araştırması da patlayıcı ve uyuşturucu yakalamakta kullanılan özel eğitimli köpeklerin koku almadaki yeteneği sayesinde, basit bir idrar testiyle prostat kanserinin teşhis edilebileceğini ortaya koymuştu.kaynak