Kanserin en büyük TETİKLEYİCİSİ!

Yapılan araştırmalar meme kanserinde en önde gelen tetikleyici olduğunu ortaya koydu…

imagesbai Obezitenin, yaşlı kadınlarda en yaygın meme kanseri türünün en önde gelen tetikleyicisi olduğu bildirildi.
Cancer Research UK tarafından yapılan araştırma, İngiltere’de 8 kadından birinin, yaşamları süresince meme kanserine yakalandıklarını ve tümörlerin çoğunun büyümelerinin, hormonlarca körüklendiğini ortaya koydu. 
Sonuçları British Journal of Cancer dergisinde yayımlanan araştırmada, vücutta depolanan çok fazla yağın, söz konusu ”cinsiyet” hormonlarının seviyesini arttırdığı belirtildi.
Araştırma çerçevesinde, menopoza girmiş yaklaşık 6 bin 300 kadının sağlık durumlarıyla ilgili kayıtlar ve bazılarının, ”hormon duyarlı” meme kanserine yakalanmalarına neden olan faktörler incelendi.
Kadının kilosunun, sigara ve alkol tüketiminden önce cinsiyet hormonu seviyeleri üzerinde en fazla etkiye sahip faktör olduğu, aşırı kilolu ve obez, bir başka deyişle vücut kitle endeksleri 25 ve üzerinde olan kadınların östrojen ve progesteron gibi hormonlarının seviyelerinin yüksek olduğu görüldü.
Araştırmacılar, günde 2 buçuk birim alkol tüketen veya 15’den fazla sigara içen kadınlarda da bu hormonların seviyelerinin yüksek olduğunu söylediler.
Daha önce yapılan araştırmalar, menopozdan sonraki dönemde yüksek östrojen ve testosteron seviyelerine sahip kadınların, bu hormonlara düşük seviyelerde sahip olan kadınlara oranla meme kanserine 2 ila 3 kat fazla olduğunu göstermişti.kaynak