Kansere karşı sağlıklı kan hücresi nakli

12515981 ABD’nin Washington Eyaleti’nin Spokane şehrinde, kanser tedavileri uygulayan doktor Hakan Kaya’nın bu hastalığa yakalanan polis memuru Tony Lamanna’yı sağlığına kavuşturması günün konusu.

ABD’deki en yaygın ikinci kan kanseri türü “Yaygın Miyelom”, yani kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseri Türk doktor Hakan Kaya’nın uzmanlık alanına giriyor.
Kök hücre enjeksiyonu
Halen ABD’de yaklaşık 100 bin kişi bu hastalıkla ilgili tedavi görüyor. Kaya’nın uyguladığı tedavi yöntemi ise şöyle:
Hastanın sağlıklı olan ve yeniden kan yapabilecek ana kök hücrelerini bir ilaç vererek kemik iliğinden kana gönderiyor. Daha sonra makine ile bunları kandan topluyor. Çünkü kemoterapi sırasında hastanın hastalıklı hücreleriyle birlikte sağlıklı hücreleri de yok oluyor. Burada amaç, kan üretme kapasitesine sahip sağlıklı kök hücreleri önceden toplayıp zarar görmelerine engel olmak. Tedavi sonrasında sağlıklı kök hücreler hastaya damardan şırıngayla geri veriliyor. Bu kök hücreler, kemik iliğine geri dönüp iki üç hafta içinde yeniden normal kan hücreleri üretmeye başlıyor. Bu sırada hastayı antibiyotikler ve kan tranfüzyonlarıyla desteklediğini anlatan Doktor Kaya, Hürriyet’e başarısını şöyle özetledi:
Hasta yağıyor
“Bizim sonuçlarımız büyük merkezlerden daha iyi. Çünkü, ben kimseye hesap vermek zorunda değilim. Direktör olarak hasta için en iyi ilaçları pahalı da olsa veriyorum. Daha büyük merkezlerde para kısma zorunluluğu var. Her tedaviyi vermeden önce bir komisyona sunulması gerekiyor. O yüzden çevre eyaletlerden hastalar buraya gelmek istiyor. Örnegin Şubat ayında Alaska’ya bu konuda bir konuşma vermeye davet edildim. O bölgedeki onkologlar hastalarını Seattle’daki bir üniversite yerine bana göndermek istiyorlar.”

ABD’NİN KAHRAMAN TÜRK DOKTORU

DR. Hakan Kaya 1993 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra eşi Hülya ile aynı yıl ABD’ye göç etti. Oklahoma Üniversitesi’nde üstün hizmet ödülüne layık görüldü. Wake Forest Üniversitesi’nde Tıbbi onkoloji (kanser), hematoloji (kan hastalıkları) ve kemik iliği nakli dallarında yüksek lisans tamamladı. Şu anda Washington Eyaleti’ndeki Spokane kentinde büyük bir kanser merkezinde çalışan Dr. Hakan Kaya bölgenin tek kemik iliği (hücre nakli) programının direktörü.kaynak