Kanser Tedavisinde ‘Kansız Ameliyat

121154785 Böbrek ve prostat kanseri tedavisinde kullanılmaya başlanan ve kansız ameliyat olarak bilinen laparoskopik cerrahi iyileşme süresini hızlandırıyor.

Böbrek kanserlerine laparoskopik cerrahi çare oluyor. Kansız ameliyat olarak bilinen yöntem ile böbrek tümörleri alınıyor. Prostat kanserinin tedavisinde de yeni kullanılmaya başlayan bu cerrahi yöntem hastaların iyileşme süresini hızlandırıyor.

Böbrek kanseri ve prostat kanseri amansız hastalıklar olarak görünse de erken tanı ve tedavi sayesinde hastanın hayatı kurtuluyor. Tedavide ise tek çare cerrahi müdahale…

Artık ameliyatlar kansız görüntülere sahne olacak. Halk arasında kansız veya bıçaksız olarak bilinen laparoskopik cerrahi yönetmiyle en kritik görülen ameliyatlarda bile en iyi sonuç alınıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Tunç, Laparoskopi yönteminin ürolojiye geç girdiğini ancak çok çabuk ilerlediğini ifade etti.

Yöntemi en iyi kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de yurtdışından gelen kursiyerlere ders veriliyor. Bu çalışmalarda ortak kanı ise enfeksiyon riskini yarı yarıya azaltan laparoskopik cerrahinin kullanılma alanlarının yaygınlaştırılması….

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Bozkırlı da "Açık ameliyatta hastanın mesela böbrek tümörü için karnı en aşağı 15-20 cm kesiliyor. Hasta 3-4 gün çok ağrı çekiyor, bir haftada evine zor gidiyor. Halbu ki laparoskopik cerrahi ile 3-4 tane port dedeğimiz aletin girdiği delikten yapılıyor. Ve inanın bazı hastalar ertesi gün büyük çoğunluda diğer gün evine gidiyor" diye konuştu.

Laparoskopik cerrahi yöntemi kanser tümörlerinin yanısıra böbrek taşı tedavisinde de kullanılıyor.

kaynak