Kadınlarda kansere neler sebep oluyor?

memekanseri Bu boy oranına sahip olan bayanlar dikkat!

Kadınlarda yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşam, boyun 1.75’in üzerinde olması, erken adet görmesi ve geç menopoza girmesinin meme kanseri riskini artırdığı bildirildi.
"Meme Kanserlerindeki Risk Faktörleri" konulu söyleşide konuşan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr Ertuğrul Seyrek, meme kanserinde en önemli risk faktörünün cinsiyet olduğuna dikkati çekerek diğer nedenlerin de, kadının boyunun 1.75’in üzerinde olması, erken adet görmesi, yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşaması ve geç menopoza girmesi olduğunu kaydetti.
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan da, tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, meme kanserinin erken teşhisiyle kanserin vücuda yayılmadığını söyledi.
Prof. Dr. Demircan, meme kanserinin erken teşhisiyle birlikte sadece memenin tedavi edilerek kanserin sonlandırılabileceğini bildirdi. Erken teşhisi sağlayabilecek en önemli yöntemin kişinin kendi kendini düzenli olarak muayene etmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Demircan, "Bu şekilde
kişiler meme dokularını tanıyarak değişiklikleri daha çabuk fark edebiliyorlar" dedi.
Meme kanserinin belirtileri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Demircan, en önemli belirtilerden birinin memeden gelen akıntı olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:
"Çoğu zaman memeden gelen akıntı "mastit meme iltihabı" dediğimiz durumla karıştırılarak yanlış teşhis konulabiliyor ve kanser tedavisinde geç kalınabiliyor. Bu yüzden hastaların mamografi taramasıyla kesin sonuca ulaşmaları gerekiyor. Ayrıca kişinin yaşamındaki stres faktörlerini azaltması da kanser riskini azaltabiliyor."

kaynak