Kadınlar bu hastalığa karşı bilinçlensin!

İlk başlangıç evrelerinde genellikle hiçbir belirti ve bulgu görülmüyor…

663183_detay Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) kadınlarda görülen kanserler içerisinde 2.sıklıkla görülen kanser türüdür. Bu kanser türü düzenli tarama ve kontroller sayesinde önlenebilen tek kanserdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bestami Özsoy rahim ağzı kanseri hakkında bilgiler verdi.
Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) nedir?
Özsoy; "Kadın rahmi, gövde ve rahim ağzı kısımlarından oluşur. Rahim ağzı, rahmin doğum sırasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan kısmıdır. Bu kısmı oluşturan hücrelerin anormal bölünmesi ve üremesi sonucunda rahim ağzı kanseri oluşur. Rahim ağzı kanseri, jinekolojik tümörler içinde sağlıklı kadınlarda yapılan düzenli tarama ile önlenebilen yegane kanserdir. Uygulaması oldukça kolay olan Pap-smear testi rahim ağzında kanserleşme eğilimi olan hücrelerin saptanmasını sağlar. Bu hücrelerin kanserleşmeden tedavisiyle tam iyileşme mümkün olur. Rahim ağzı kanseri oluştuktan sonra lenf bezlerine, çevre organlara ve kan damarları yardımı ile uzak organlara yayılabilirler."
Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?
Rahim ağzı kanserinin ilk başlangıç evrelerinde genellikle hiçbir belirti ve bulgu görülmez. Çoğunlukla kanser yayıldıktan sonra belirti ve bulgular yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Aylık adet kanamaları dışında kanama, vajinadan anormal akıntı, özellikle renkli kanlı akıntı gelmesi serviks kanserinin bir işareti olabilir. Cinsel ilişki sonrası kanama olması (postkoital kanama) sık görülen bir belirti olup yine cinsel ilişki sırasında ağrı olması da serviks kanseri belirtisi olabilir.
Risk faktörleri nelerdir?
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelen AIDS virüsü (HIV) ve insan papilloma virüsü (HPV) infeksiyonları, serviks kanseri oluşumunda önemli risk faktörlerindendir. Sigara kullanımı, çok sayıda kişiyle cinsel temas, cinsel hayatın erken yaşlarda başlaması, çok doğum yapmak en önemli risk faktörü olarak kabul edilir.
Hastalığın tedavisi
Erken dönemde, beş on dakikalık basit bir operasyon (konizasyon) ile sadece rahim ağzındaki hastalıklı bölge çıkarılarak hasta tedavi edilebilirken, hastalık ilerlediğinde rahim ve etrafındaki çevre dokuları ile lenf ganglionlarının çıkarılacağı büyük bir operasyona ihtiyaç duyulur. Ayrıca operasyon sonrası tümörün yaygınlık derecesine göre radyoterapi de gerekebilir. Daha ilerlemiş vakalarda operasyon yapılamaz. Ancak radyoterapi ve kemoterapiden yardım beklenir. Kanser erken dönemde teşhiş edildiğinde tedavide başarı oranı yüzde 100’dür. Hastalık ilerledikçe bu oran düşmektedir.
Rahim ağzı kanserinden nasıl korunabiliriz?
* Rahim ağzı kanserinden korunmak için vajinal smear araştırmalarına, yaşa bakılmaksızın ilk cinsel temas yılında başlanmalı ve 1-2 yıllık aralıklar ile tekrarlanmalıdır.
* Erken tanı konulabilmesi için, kadınların uygun aralıklarla hekime müracaat etmeleri gerekir. Doğru tedavinin uygulandığı kadınlarda rahim ağzı kanseri hemen hemen hiç görülmez.
* Rahim ağzı kanserinden korunmanın başlıca yolları; çok eşli olmamak, sigara içmemek ve rahim ağzı kanseri tarama programlarına katılmaktır.
* Rahim ağzı kanseri, vücutta oluşum aşamaları en iyi bilinen kanserlerden biridir. Düzenli olarak kontrollerin yapıldığı kadınlarda hastalık, kanser oluşmadan yakalanabilir ve oluşumu engellenebilir.
* Uygun kontrolleri yaptıran kadınlarda rahim ağzı kanseri görülme olasılığı sıfıra iner ve böylece kadınlar sık görülen kanserlerin biri olan rahim ağzı kanserinden tamamen kurtulabilirler. Rahim ağzı kanserlerinin %99 unda etken HPV’dir. Son yıllarda da uygulamaya giren, HPV aşıları da belli bir süre ile kanser oluşumunu önlemektedir. Aşının etkili olabilmesi için vücut bu virüsle daha önce karşılaşmamış olmalıdır.kaynak