Izgara kansere neden oluyor!

Yapılan araştırmalarda ızgarada pişmiş et tüketen erkeklerin prostat kanseri olma riskinin daha fazla olduğu görüldü.

241120111644417843788_2 Araştırmalar, sağlıklı beslenen erkeklerle,  et tüketimi fazla olan erkekler arasında yapıldı.
Et tüketimi fazla olan erkeklerde prostat kanseri riskinin fazla olmasının yanı sıra, diğer hastalıklara eğilim de sağlıklı olanlara oranla daha fazla.
İyi pişmiş  bir kırmızı et   miktarı ne olursa olsun ölümcül cins prostat kanserine zemin hazırlıyor.
Özellikle et ve et ürünlerinin fazla miktarda tüketildiği İngiltere’de erkekler arasında en çok görülen kanser çeşidinin de prostat kanseri olması bu durumu dolaylı olarak açıklıyor.
California Üniversitesi araştırma ekibi 470 prostat kanserli,  yaklaşık miktarda da sağlıklı erkekler üzerinde yaptıkları anketlerde onlara beslenmeleriyle ilgili sorular sordular.
Bu sorulara yanıt olarak da sağlıklı erkeklerden genel olarak meyve, sebze tükettiklerini, prostatlı erkeklerden ise et ağırlıklı beslendiklerini öğrendiler.
Bu araştırmalardan elde ettikleri sonuçlara ve labaratuar incelemelerine göre uzmanlar, günde 70 gramdan fazla kırmızı et tüketilmemesi gerektiğini ve bu 70 gram kırmızı etinde az pişmiş olması gerektiğini öneriyorlar.

Bunların yanı sıra  sosis, salam gibi et ürünlerinin de tüketim miktarının, özellikle yaşı ilerlemiş erkeklerde, minimuma indirilmesi gerektiği ifade edildi.kaynak