Çiçek aşısı kansere karşı!

Çiçek aşısı olmuş kişilerde, karaciğer kanserine karşı direnme ihtimali 2 kat artıyor.

171538_asi Salgın bir hastalık olan ve eskiden çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan çiçek virüsü aşı sayesinde ortadan kaldırılmıştır. New Scientist isimli bilim dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu aşının kanseri yenmede yardımcı olabileceğine değiniyor. Çiçek aşısı olmuş kişilerde, karaciğer kanserine karşı direnme ihtimali 2 kat artıyor.
Çiçek hastalığına karşı bağışıklık kazandıran aşının içerisinde Vaccina isimli bir virüs bulunuyor.Vaccina kanser tümörleri için cezbedici bir yapıya sahip.Tümörler Vaccina’yı etkileyebilmek için antiviral protein interferonunu etkisiz hale getiriyorlar.Yapılan deneyler bu sayede virüsün kanser tedavisinde de etkili olabileceğine dikkat çekiyor.
Bu etkiyi incelemek için ismini 1798 yılında çiçek aşısını bulan Edward Jenner’dan alan Jennerex Biotherapeutics, canlı virüs üzerinde 2 genetik değişiklik yaptı.Biri sayesinde kanser hücrelerinde bol miktarda bulunan bir enzim etkisiz hale getirildi. Bu sayede virüsün normal hücreler yerine bu bölgelerde üremesi sağlanmak istendi. Diğer değişim ise insan bağışıklık sistemini etkili hale getirecek bir protein üretiminin desteklenmesiydi.
Deneme sürecinde karaciğer kanserinin son aşamasında olan 30 gönüllüye bu aşı yapıldı. Yüksek doz aşının yapıldığı kişiler 14 hafta yaşarken, düşük doz aşı verilenler sadece 7 hafta dayanabildi.
Jennerex’in sözcüsü Jennifer Williams, son aşamadaki karaciğer hastaları üzerinde denemelerinin sebebini şu şkeilde açıkladı: "Bu hastaların yaşama isteği tükenmişti. Tedavinin etkili olup olamayacağı da kısa sürede anlaşılabilecekti. Bu nedenle kendileri gönüllü oldular," dedi.
Hepatoselüler karsinom dünya çapında en çok ölüme sebep olan 3. kanser türüdür. Bu nedenle tedavi yöntemleri büyük bir titizlik ve sabırsızlıkla araştırılmaktadır.
Jennerex şirketi bu virüsü bağırsak kanserinde de denemeyi planlıyor.kaynak