Zonguldak’ta kanser vakaları artıyor

baz_istasyonu2 Zonguldak’ta Karaman ve Çatalağzı beldelerinde halk tedirgin. Karaman’da 5 kişinin kanserden ölmesi, 16 kişide de kansere rastlanması üzerine inceleme başlatıldı. Çatalağzı beldesinde de son 4 yılda aynı mahalleden 21 kişi kanserden hayatını kaybetti.

Belde halkı, kansere mahallelerinde bulunan baz istasyonlarının yol açtığını iddia etti. İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kontrol Birimi, beldede inceleme başlattı.
Karaman Beldesi’nde son 3 yılda 39 yaşındaki Vahide Çakmaklı, 56 yaşındaki Ayşe Akkoç ve 62 yaşındaki Azize Aydın ile orta yaşın üzerindeki 2 erkek hasta, karaciğer ve akciğer kanserinden yaşamını yitirdi. 2 GSM şirketine ait birer baz istasyonu kurulu bulunan Merkez ve Sadıklı mahallelerinde yaşayan 5 kişinin ölümüyle birlikte, aynı mahallelelerde yaşayan ve büyük bölümünü kadınların oluşturduğu 16 kişide de kanser hastalığına rastlandı. Aralarında 20’li yaşlarda hastaların da bulunduğu 16 kişiden 2’sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.
Başkan devreye girdi
Kanser hastalarının sayısında yaşanan artış, belde halkını korkuttu. Kansere, mahallelerindeki baz istasyonlarının yol açtığını düşünen belde sakinleri, Karaman Belediye Başkanı Ak Parti’li Mustafa Kalaycı’dan, baz istasyonlarının kaldırılması için yardım istedi. Başkan Kalaycı da durumu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirdi. İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kontrol Birimi, beldede inceleme başlattı. Kanser Kontrol Birimi Sorumlusu Esin İlhan, makamında ziyaret ettiği Başkan Kalaycı’dan konuyla ilgili bilgi aldı.
Hasta olduklarını söylemiyorlar
Başkan Kalaycı, 5 kişinin kanserden öldüğünü, 16 kişinin de hastanelerde tedavi gördüğünü söyledi. Hasta sayısının daha da fazla olduğunu belirten Başkan Mustafa Kalaycı, "Kimisi hastalığını açıklamak istemiyor. Kanser olduğu bilinirse, çevresindekilerin kendisinden uzaklaşacağını düşünüyor. Hastalığı bulaşıcı sanıyor. Bu yüzden hasta sayısının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Halk endişeli" dedi.
Tarama yapılacak
Kanser Kontrol Birimi Sorumlusu Esin İlhan ise önce beldede kanserden ölen hasta ve tedavi gören hasta sayısını tespit edeceklerini söyledi. Ardından, Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi ile taranabilen kanser türlerine yönelik tarama yapacaklarını belirten İlhan, eğitim faaliyetleri de düzenleyeceklerini kaydetti. İlhan, "Çalışmalarımızda, bölgenin çevresel özelliklerini, nüfus özelliklerini, yaşam tarzları ve meslek gruplarını inceleyeceğiz" dedi. Kanserojen etkenleri arasına baz istasyonlarının da bulunduğunu belirten İlhan, "Bunların kurulum alanları çok önemli. Buradaki durumun bu yönden de araştırılması gerekir. Çalışmamız sonunda ciddi bir durum ortaya çıkarsa gerekli tedbirlerin alınması lazım" diye konuştu.
Halk endişeli
Merkez Mahallesi Koç Ahmetoğlu Caddesi’ndeki baz istasyonunun hemen yanındaki evde oturan Hasan Akkoç, oğluyla imam nikahı ile birlikte yaşayan Vahide Çakmaklı’nın kanserden öldüğünü söyledi. Akkoç, Çakmaklı’nın baz istasyonunun kurbanı olduğunu ileri sürdü. Baz istasyonunun çevresindeki evlerde oturanlar da korku içinde olduklarını söyledi. 2005’te baz istasyonunun kurulmasından sonra hasta sayısının arttığını, meyve ve sebzelerinin kuruduğunu anlatan 66 yaşındaki Sevim Karakoç, "Herkes hasta. Sabahları baş ağrısından, baş dönmesinden kalkamıyoruz. Çocuklarımız hasta olacak diye korkuyoruz. Ağaçlar kuruyor. Ağaçları kurutan, insanları kurutmaz mı? Baz istasyonunun kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Çatalağzı beldesinde de inceleme başlatıldı

Çatalağzı beldesinde de son 4 yılda aynı mahalleden 21 kişi kansere yakalanarak hayatını kaybetmiş bunun üzerine konuyla ilgili inceleme başlatılmıştı. kaynak