Yüzde 30 sigara yüzde 30 beslenme

dozmenu Kansere önlem olarak genetiğimizi değiştiremeyiz ama alışkanlıklarımızdan vazgeçebiliriz.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Mehmet Tuncer, kanser hastalığının; yüzde 30 sigara, yüzde 30 beslenme, obezite ve diğer çevresel etkilere bağlı ortaya çıktığına işaret ederek, “Genetiğimizi değiştiremeyiz ama çevremizi ve bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek önlemler alabiliriz” dedi.

Tuncer, Sağlık Bakanlığı ve Sağlıkta Umut Vakfının iş birliğiyle Four Seasons Oteli’nde düzenlenen “Çevre ve Kanser” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, kanserin, 2030 yılında ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alacağını söyledi. Tüm hastalıkların oluşumunun yüzde 70’inin çevresel, ölümlerin de yüzde 30’unun su ile ilişkili olduğunu anlatan Tuncer, kanserde de çevrenin etkili olduğunu kaydetti. Tuncer, “Kanser; yüzde 30 sigara, yüzde 30 beslenme, obezite ve diğer çevresel etkilere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetiğimizi değiştiremeyiz ama çevremizi ve bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek, önlemler alabiliriz” dedi.

Toprakta bulunan asbestin bilinçsiz kullanımı, atık yağların sulara karışması, sigara dumanı, evlerdeki elektromanyetik alanların en önemli çevre kirlenmesi olduğunu anlatan Tuncer, cep telefonunun iki tip tümöre neden olduğunun ispatlandığını belirtti. Tuncer, Bakanlık olarak 81 ildeki 84 tarama merkezinde halkın ücretsiz olarak kanser taramasından geçirildiğini dile getirdi.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Başkanı Peter Boyle de kentlerdeki hava kirliliği, mobil telefon gibi çevresel faktörlerin kanserle ilişkisini inceleyen pek çok araştırma olduğunu söyledi. Boyle, “Araştırmalar gösteriyor ki akciğer kanserinin hava kirliliği ile ilişkisi yüksek” dedi. Sigara içmediği halde dumanına maruz kalanların da bu hastalığa yakalanma riskinin arttığını belirten Boyle, “Bütün kanserlerin 3’de 1’i sigara dumanından kaynaklanıyor” diye konuştu. Sempozyuma çeşitli illerden katılan kanserle ilgili derneklerin temsilcileri de bir federasyon çatısı altında birleşmek istediklerini söylediler.