Yoksulluk ve zencilerde kanser riski

BXP52981 Yoksulluğun ya da bugüne dek inanılan başka etkenlerin, zencilerin kanserden ölme riskinin fazla olmasının nedeni olmadığı, Amerikalı zencilerin sadece prostat, meme ve yumurtalık kanserinden ölme riskinin beyazlardan yüksek olduğu bildirildi.

ABD’deki Loyola Üniversitesi’nden Dr. Kathy Albain ve ekibinin yaptığı, yaklaşık 20 bin hastanın katıldığı klinik araştırmaların sonuçları, Afrika kökenli Amerikalıların yoksulluk, sağlık hizmetlerinden yeteri kadar yaralanamama, sosyoekonomik etkenler gibi sebeplerden kanserden daha fazla öldüğüne ilişkin kabul gören varsayıma şüphe düşürdü.
Albain, "Journal of the National Cancer Institute" dergisinde yayımlanan makalede, "yoksulluk beyazlar ve zencilerin hayatta kalma şansındaki farklılığın tek nedeni olsaydı, bunun tüm kanser türlerinde geçerli olması gerektiğini ancak durumun böyle olmadığını" belirtti.
Akciğer, kalın bağırsak ve kan kanserlerine yakalanan beyazlar ve zenciler arasında önemli bir fark olmadığının vurgulandığı araştırmanın başındaki Dr. Albain, bu araştırmada tedavilerin tüm hastalar için aynı olduğunu vurgulayarak "Amerikalı zenciler için iyi haberin, kanser türlerinin çoğunda hayatta kalma şansının beyazlarla aynı olduğuna" dikkati çekti.
Araştırmada, zenci kadınların meme kanserinden ölme riskinin beyazlardan yüzde 49, menopoz öncesinde ise yüzde 41 fazla olduğu belirtildi.
Yumurtalık kanseri için ise zenci kadınların ölme riskinin yüzde 61 olduğu sonucu çıktı. Zenci erkeklerin prostat kanserinden ölme riskinin yüzde 21 olduğu da görüldü.
Hayatta kalma şansındaki farkın biyolojik etkenler ve genlerle bağlantılı olabileceğini belirten Albain, tümörlerin biyolojisi, tedavi, cinsiyet, ırk, genetik miras ve hayatta kalma oranı arasındaki etkileşimleri tam olarak belirlemek üzere bu araştırma sonuçlarına dayanarak yeni araştırmalar yaptıklarını da ifade etti.kaynak