Yaşamını yitirecek 10 milyon kişiden biri olmayın

3 (50) Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu ile Türk Akciğer Kanseri Derneği ortak hazırladığı araştırmanın sonuçları dikkat çekici.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu ile Türk Akciğer Kanseri Derneği’nin, çeşitli etkinlikler düzenleyeceği 9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” öncesinde açıkladığı araştırma, gazeteci, sanatçı ve doktorların “en iyi içiciler” olduklarını gösterdi. Araştırma sonuçları 2020 yılında sigara ve sigaraya bağlı hastalıklar dolayısıyla 10 milyondan fazla kişinin yaşamını yitireceği öngörülerek, “Sigaradan ölecekler arasında yer almak istemiyorsanız içmekten vazgeçin, hemen şimdi” uyarısında bulunuldu.
Önemli artışlar var
Dünyada 1.5 milyardan fazla sigara tiryakisi olduğu belirtilen raporlarda, erken yaşta sigaraya başlayan her iki kişiden birinin kesinlikle sigaraya bağlı bir hastalıktan yaşamını yitirdiği, bunların sayısında da son yıllarda önemli artışlar kaydedildiği belirtiliyor ve şöyle deniliyor: “Bu durum, sigaraya bağlı ölümlerin, yıllar geçtikçe AIDS, tüberküloz, kalp hastalıkları, hamilelik ve doğum öncesi olabilen anne ve çocuk ölümleri, trafik kazaları gibi en fazla ölüm sıralamasında ilk sıraya doğru ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Hastaların yüzde 80’i sigara içen, yüzde 10’u bırakmış ve yüzde 10’u da içmemiş kişiler. İçmeye devam edenlerin kalp krizi ve kanserden ölme riski 20 kat artıyor. Ülkemizde sigara kullanımının özellikle gençler arasında yaygınlaşması ve artması, başlama yaşının ilköğretim çağına kadar inmesi tehdit ve tehlikedir.”kaynak