Yaşam tarzı kanser riskini arttırıyor

avemar3 Uzmanlar, her yıl yaklaşık 80 bin kanser vakasının sağlıklı beslenme ve egzersizle önlenebileceğini belirtiyorlar.

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF)’nun araştırmasına göre, insanlar sağlıklı beslenirse, normal kilolarında kalırlarsa ve egzersiz yaparlarsa, İngiltere’de her yıl 78 bin 700 kanser vakasının önlenebildiğini buldular.
Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, bu rakam 12 yaygın kanser için geçerli ve tahminen 19 bin 100 göğüs kanseri ile 16 bin 100 bağırsak kanserini kapsıyor. İngiltere’de insanların yüzde 60’ı kanser ile beslenme arasındaki bağın farkındayken, yüzde 59’u aşırı vücut yağının kansere yol açtığını, yüzde 45’i ise egzersizin yararlarını biliyor.
Birçok insanın kanseri halen alın yazısı olarak düşündüğünü söyleyen araştırmacılar, çalışma sonuçlarının sağlıklı beslenmenin, fiziksel olarak aktif olmanın ve sağlıklı kiloda kalmanın kanser riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösterdiğini kaydettiler.
Sağlıklı bir yaşam tarzının kansere karşı bir garanti olarak görülmemesini isteyen uzmanlar, herkesin tavsiyelerini dinlemeleri koşuluyla her yıl İngiltere’de bin vakadan 10’unun önlebileceğini açıklıyorlar. Ancak, araştırmacılar buna rağmen birçok insanın halen riski nasıl azaltabileceğini bilmediğini söylediler.
Uzmanlar, günde 30 dakika egzersiz, aşırı zayıflığa kaçmadan yaşa ve boya göre en düşük kiloda kalmayı, şekerli içecekler ile işlenmiş et ve gıdalardan sakınmayı, et tüketimini sınırlandırmayı öneriyorlar. Kanserden korunmak için vitamin takviyesi yerine taze sebze ve meyve tüketilmesini de vurguluyorlar.kaynak