Yaşam tarzı değişenler dikkat!

Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanseri tedavisiyle ilgili çalışmaları anlattı

Avrupa Cerrahi Kongresi’nde konuşan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanseri için tarama yaşının 40’a inmesinin, tedavide başarı şansının artacağını açıkladı.

İstanbul’da düzenlenen Avrupa Cerrahi Kongresi’ nde konuşan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Vahit Özmen, Türkiye’de meme kanserinin görülme sıklığının ve ölüm oranının son 20 yılda iki katına çıktığına dikkat çekti.

Özmen, meme kanseri için tarama yaşının 40’a inmesi için Sağlık Bakanlığı’nın çalışma yürüttüğünü belirterek, böylece erken tanı ile tedavide başarı şansının artacağını kaydetti. Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve dünyanın en ünlü cerrahlarını buluşturan Avrupa Cerrahi Kongresi devam ediyor. Kongrede 41 ülkeden gelen 1000’e yakın cerrah alanlarındaki gelişmeleri ve tecrübelerini paylaşıyor.

EN HIZLI ARTAN SAĞLIK SORUNU
Kongrede, meme kanserindeki gelişmeler konusunda sunum yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Vahit Özmen, Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlarda meme kanseri sıklığı ve alınması önlemler konusunda açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Vahit Özmen, 1993 yılında 100 binde 24 bin olan meme kanseri sıklık oranının bugün 100 binde 50 bine çıktığına dikkat çekti ve kanserin son 10 yılda en hızlı artan sağlık sorunu olduğunu vurguladı. İstanbul Bahçeşehir’de 6 bin 500 kadın üzerinde, 4 yıl süren bir araştırma yapıldığını anlatan Özmen, araştırmaya katılan kadınların yüzde 60’ını oluşturan 40-49 yaş grubunun yarısında meme kanseri tespit edildiğini anlattı

NEDENLER VE RİSKLER
Meme kanserindeki artışı yaşam tarzının değişmesine, obezite, geç evlilik ve geç doğum yapma, emzirme süresinin azalması, gibi nedenlere bağlayan Vahit Özmen, 30 yaşından sonra doğum yapan kadınların 20 yaşında doğum yapanlara göre 3 kat daha fazla meme kanseri riski taşıdığını anlattı. Özmen, erken adet görme ve geç menopozun ve kürtajın kanser riskini arttırdığını kaydetti. 

TARAMA YAŞININ ÖNEMİ
Türkiye’de halen 50 -69 yaş olan meme kanseri tarama yaşının 40-69 yaşına çekilmesi için Bakanlığın çalışma başlatmasının önemine değinen Prof. Dr. Vahit Özmen, erken teşhis ve tedavi ile meme kanserinin tamamen tedavi edilebilir ve memenin korunmasını sağlayan bir kanser türü olduğunu vurguladı.

MEME KAYBI KORKUSU
Meme kanserinde ev hanımlarında çalışan kadınlara oranla meme kanserinin daha geç teşhis edildiğini belirten Özmen, memenin alınması korkusunun da kadınlarda erken teşhisi engellediğini kaydetti. Özmen, bu konuda kadınların eğitiminin yanı sıra sağlık çalışanlarının eğitiminin de önemli olduğunu vurguladı. Meme kanseri fark edilmesiyle tedaviye başlama arasında geçen süreye dikkat çeken Özmen, şu bilgileri verdi:

“Doğu ve Orta Avrupa’dan 11 ülke ile birlikte yaptığımız bir uluslar arası çalışmamızda, ülkemizde meme kanseri belirtisini fark eden bir kadının tedaviye başlaması için geçen ortalama sürenin, ülkemizde 13.8 hafta (3 ay) olduğu saptanmıştır. Bu süre, Polonya’da 11 hafta, İngiltere’de 8, Danimarka’da 9 hafta olup, Meksika ve Hindistan’da daha uzundur. Bu sürenin uzamasında etkili olan sisteme ve tedaviye güvensizlik, eğitimsizlik, organ kaybı korkusu gibi faktörler ortadan kaldırılmalıdır”Kaynak