Vitamin alırken bunlara dikkat edin!

Vitaminler ve mineraller vücut sağlığı için gereklidir. Ancak tek başına kullanılması istenen etkiyi sağlamaz. Vitamin ve mineral alırken doğru şekilde beslenirseniz kanser riskini de önlersiniz. Ayrıca vitamin almadan mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tempolu, stresli bir yaşamın içinde, sadece iyi bir diyet ile bedeninizi tam olarak beslemeniz çok zordur.

Özellikle kanserden ve başka kronik hastalıklardan korunmak istiyorsanız daha da zordur. Bunun için de vitamin takviyesine başvurulur.

Tek başına vitamin ve mineral preparatları (ilaçları) aradığınız bütün faydayı sağlayamaz. Aslında bazı preparatlar zengin bir diyetle desteklenmezse ciddi birtakım riskleri olabilir.

Tamamlayıcı preparatlar; sağlığı geliştiren diyet ve yaşam biçiminin bir parçası olduğunda en fazla yararı sağlamaktadır.

HÜCRE İŞLEVİNİ BOZABİLİR

Dokularınızın işlerini yapabilmesi için vücudunuzun vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır.

Bunlar doğru olarak belirlenmelidir. Hücrelerinizin en zorunlu işlevlerinden biri; yüzlerce enzim, kimyasal reaksiyonları tetikleyen ve kontrol eden moleküller üretmektedir.

Enzimler; başka görevlerinin yanında, hücrelerdeki hasarı onarmaktan sorumludur. ÖrneğinDNA kırılgandır; çoğaldığında veya toksik bir molekülün saldırısına uğradığında ufalanabilir.

Böyle bir hasar hücrelerin mutasyona uğramasına yol açabilir. Bunun olası bir sonucu; kontrol dışı büyüyen hücreler, yani kanserdir. Normal olarak enzimler bu bölgeye üşüşür ve DNA’yı orijinal şekline geri getirir.

Fakat hücrenizin enzim üreten sistemi çok iyi çalışmıyorsa, örneğin vücudunuz bir veya daha fazla besinden yoksunsa, hücre işlevinin bozulmasına çok daha yatkınsınız demektir.

Bu yüzden hangi besinlere ve vitaminlere ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle doktorunuza danışarak vitamin alın.

UYGUN OLANINI SEÇİN

Vücuttaki çoğu enzim hem vitamin, hem mineral bölümüne sahiptir. Doğru dozları içeren çokluvitamin/mineral formülasyonlarını bulmak için etiketler dikkatle okunmalı.

Tek bir tablette bu besinlerin tümünü doğru dozlarda içeren bir preparat bulamazsınız. Genellikle bu miktarlara ulaşmak için günde 3-6 preparat almanız gerekecek.

Tek tablet preparatı iyi düzeyde vitamin içerir, fakat içerdikleri minerallerin miktarı genelde yetersizdir.

ANTİOKSİDAN TEK BAŞINA YETMEZ!

Antioksidan besinler; karotenler, C ile E vitamini, selenyum ve çinko içerir. Diyetteki antioksidan besinlerin kansere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Antioksidanlar hakkında şunları unutmamak gerek:

DESTEK PROGRAMI…

Vücudun antioksidan sistemi; birçok farklı antioksidanın karmaşık bir şekilde karşılıklı etkileşimine bağlıdır.

Herhangi bir antioksidanı tek başına almak yeterli değildir. Toplu korunma, stratejik, kapsamlı bir destek programı gerektirmektedir.

Diyet destekleyicileri önemli olmakla birlikte, antioksidanlardan zengin bir beslenme biçiminin yerini tutamazlar.

BETA-KAROTEN C VİTAMİNİ İSTER

Bilim adamları, beta-karotenin, tek başına kullanıldığında (Yani ortakları olan C vitamini, E vitamini ve selenyum yokluğunda) hasara uğrayabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Hasara uğramış beta-karoten; karaciğer, atardamar çeperi ve akciğerler için son derece toksiktir. Yapılan araştırmalar; tek başına verilen beta-karoten prepatlarının sigara içicilerinde kanser riskini artırdığını göstermiştir.

Buna karşılık, beta-karoten E vitamini ve selenyum ile birlikte verildiğinde kanser ölümlerini azaltabilir. Bu enzim, E vitamini ile birlikte hücre zarında serbest radikal hasarı oluşmasını önlemektedir.Kaynak