Üroloji Dernegi: “Prostat kanseri erken tanı sayesinde tedavi edilebilir”

Dernek Dış İlişkiler Sekreteri Erol Uçaner tarafından 16-23 Eylül Prostat Kanseri Haftası çerçevesinde yapılan yazılı açıklamada, prostat kanserinin erkeklerin korkulu rüyası olduğuna, akciğer kanseri sonrası erkek ölümcül kanserleri içinde ikinci sırada yer aldığı, ülkede ürolojik kanserler sıralamasında ilk sırada yer aldığı belirtildi.

Erken tanının önemine işaret edilen açıklamada, ailesinde (baba çizgisinden yani baba, amca, abi, dede) prostat kanseri teşhisi almış bir erkeğin muhakkak 40 yaşını doldurur doldurmaz psa ve ürolog konsültasyonlarına başlaması gerektiği kaydedildi. Üroloji Derneği açıklamasında özetle şöyle denildi:

“Eğer bu risk grubuna girmiyorsanız günümüzde artık, eskinden 60 olan bu tarama 45 ve en kötü ihtimalle 50 yaşlara gelmiştir.

Yılda bir kez yapacağınız psa kan tetkiki ve usg tetkiki, parmakla rektal muayenede başlangıç evrelerinde bu kanseri yakalamak mümkün ve tedavi ile vücudumuzdan uzaklaştırmamız söz konusudur.

Erken evrede teşhis edilecek bu kanser, günümüz teknolojilerinde çok rahatça ameliyat edilebilir, bazı ajanlarla durdurulabilir veya radyasyon onkolojik ışın tedavi ile de tedavi olabilmektedir.”Kaynak