Türkiye’nin ‘kanser beldesi’ boşaltılıyor

Nevşehir’de kanserin esir aldığı bölgedeki evler boşaltılıyor.

Türkiye’de ‘karınzarı kanseri’ olarak bilinen Mezotolyoma’nın en yoğun olarak görüldüğü merkezlerin başında gelen Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesine 250 konutun yapılacağı bildirildi. Kanserin en ölümcül türü olan mezotolyomanın, 1970’li yıllardan beri yüzlerce insanı teslim aldığı beldede, kanserli olduğu belirlenen alanlardaki vatandaşlar risk taşımayan bölgelere taşınmasına yönelik çalışmalar son yıllarda hız kazandı. Geçtiğimiz yıllarda 245 ailenin yeni yaşam alanlarına taşınmasının ardından Tuzköy Belediyesi’nin çalışmaları ile yaklaşık 250 aileyi de içine alan yeni bir konut ve sosyal donatı yapımına ilişkin çalışmaların hız kazandı. Belde de 40 sene de 900 kişi kanser nedeniyle yaşamını yitirdi.

Tuzköy Belediye Başkanı Ümit Balak yaptığı açıklamada, Tuzköy’ün Yeni, Cumhuriyet ve Hürriyetmahallelerinin bazı bölümlerindeki konutların yapı taşlarında bulunan ve solunum ve tozlaşma yoluyla vücuda rahatlıkla girebilen zeolit grubu Erionit isimli kayacın özellikle orta yaş grubunda etkili olduğunu söyledi. Balak, bu tanının konduğu hastaların da ortalama 3- 4 ay gibi bir süreçte yaşamını yitirdiğini ifade etti. Kanserde erken tanı ile tedavi edilebilirlik oranının ciddi anlamda artmasına karşın, Mezotolyoma türünün insanlara yaşam hakkı tanımadığını aktaran Balak, 1970’li yıllardan 2013 yılına kadar 900’e yakın belde sakininin hayatını kaybettiğini ifade etti.

KANSERLİ BÖLGENİN ÜZERİ KAPATILACAK

1999 yılında Tuzköy beldesindeki kanserli bölgelerin yerinde ıslah edilmesi projesi çerçevesinde kanser bulgusuna bilimsel olarak rastlanılan 276 konutun yıkılıp üzerinin 1.5 metre yükselti ile humuslu toprakla kapatılmak suretiyle ağaçlandırılması yönündeki çalışmalarda 2005 yılında önemli ilerlemelerin kaydedildiğini söyledi.

Balak daha sonra şöyle konuştu; “ uzköy beldesinin umudu haline gelen yeni iskan alanı için 2001-2002 yılları arasında 294 milyar 199 milyon TL harcama yapılarak, temel altyapı çalışmaları niteliğinde harita yapımı, jeolojik ve jeoteknik zemin etüdü, imar planı, mera vasfının kaldırılması ve son olarak da 2 milyon metrekarelik alanda 18’inci madde uygulamasının tamamlanmasının ardından bölgeyi 2004 yılı sonlarında ziyaret eden dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in ciddi çalışmaları ile kanserli bölge, Bakanlar Kurulu kararıyla afet kapsamına alındı.

Hiçbir kanser riski taşımayan bölgeye 2009 yılı içerisinde, kanserli bölgede yaşamlarını süren 245 aile yerleştirildi. Ancak kanserli bölgelere yakın uzaklıkta veya bitişik birimlerde ikamet eden vatandaşların da aynı risk içerisinde olduğunun bilimsel çalışmalar doğrultusunda belirlenmesi ile 250 yeni konutun daha yapılması uygun görüldü.”

Kanserli bölgeler ile ilişikli olduğu belirlenen 250 konutun sosyal donatıları ile birlikte en kısa süre içerisinde yapımına başlanması yönünde bir dizi çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini aktaran Balak, Tuzköy beldesinin Evrenin Etekleri mevkiinde oluşturulan yeni sosyal yaşam alanlarının tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 100 bin metrekare alandaki kanserli bölgenin yıkımının başlatılacağını söyledi.

Balak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiği bu çalışmaların en kısa süre içerisinde sonuçlanmasını tüm belde sakinleri olarak beklediklerini ifade ederek, yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde tamamlanması planlanan konutlaşmaların ardından, kanserli bölgelerin 1,5 metre yükseltiye ulaşan humuslu toprakla kapatılarak ağaçlandırılacağını söyledi.

Kaynak:CİHAN