Türkiye’de Her Yıl 175 Bin Kişiye Kanser Teşhisi Konuluyor

KIRIKKALE İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Güngüneş, Türkiye ve Kırıkkale’de en fazla ölüm nedeninin kanser olduğunu belirterek, her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi. Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmasının yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Güngüneş, Türkiye’de ve Kırıkkale’de en fazla ölüm nedeninin kanser olduğunu söyledi. Güngüneş, Türkiye’de her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu kaydetti. Dünyada kanser hastalıkları için 1 trilyon euro, Türkiye’de ise 2,5 milyar euro harcandığına dikkat çeken Güngüneş, “Kanser, halk sağlığı ve ülke ekonomisi için çok ciddi bir hastalıktır. Erken teşhis hayat kurtarır. Mutlaka vatandaşlarımız tarama programlarına katılmalı, kontrollerini yaptırmalıdır” dedi.

Panel Prof. Dr. Nevin Sağsöz, Uzman. Dr. Burak Civelek, Uzman Dr. Sedat Dom ve Dr. Elmas Şen’in sunumlarıyla devam etti. Panelistler kanser türlerinin ülkelere göre görülme sıklıkları, teşhis, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Kaynak :DHA