Tüp bebek kanseri tetikler mi?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurta büyütmek için kullanılan hormon ilaçlarının kanser yapma riski var mıdır?

“Meme kanserleri düşünüldüğünde östrojen hormonunun (özellikle östrojen reseptörü pozitif olanlarda) olumsuz etkisi bilinir” diyen Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, tüp bebek tedavisi ile kanser arasında ilişki olup olmadığına dair soruları şöyle yanıtlıyor:

Tüp bebek tedavisinde yükselen östrojen hormonu kaç günde normale döner?

Tüp bebek tedavilerinde yumurtalar uyarılır ve büyüyen her yumurta kan östrojen düzeyini artırır. Yumurta sayısına bağlı olarak östrojen düzeyleri normalin 5-10 katına kadar yükselebilir. Yumurtalıkların uyarılması sırasında ortaya çıkan yüksek doz östrojen hormonunun meme kanserine yol açtığına yönelik belirsizlikler olmasına rağmen, bu konuda yıllardır yapılan birçok bilimsel çalışma endişe etmeyi gerektirecek bir durumun olmadığını gösterdi.

Tüp bebek tedavisi sonrası meme kanseri geçiren kadın anne olabilir mi?

Tüp bebek uygulamasından sonra iki yıl içinde meme kanseri olan vakalar, hayatının herhangi bir döneminde tüp bebek tedavisi almamış meme kanseri vakalarıyla karşılaştırıldığında ikisi arasındaki tümör özellikleri incelendi ve fark bulunamadı.

Tüp bebek tedavileri zaten çok uzun süren tedaviler olmayıp, yaklaşık 15 gün süren tedavilerdir. Bu nedenle kan östrojen hormon düzeyi, kısa süreler için yüksek seyreder.

Ancak ailesinde veya birinci derece akrabalarında (anne, teyze, hala gibi) meme kanseri öyküsü olan, riski yüksek hastalarda veya henüz tespit edilmemiş meme kanseri olanlarda, yüksek östrojen düzeyi meme kanserinin klinik olarak belirgin hale gelmesini hızlandırabilir. Bu nedenle özellikle risk grubuna giren hastalarda düzenli yıllık meme muayeneleri, meme ultrasonografisi ve gerekiyorsa mamografi takiplerinin yapılması gerekir.

Kanser sonrası anne olmak mümkün mü?

Meme kanseri geçirmiş olan kişilerin de riski artırmadan tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmaları mümkündür. Bu hastalarda meme kanseri tedavisinde kullanılan östrojen düzeyini çok artırmayan ilaçlar kullanılarak yumurtalıkların uyarılması sağlanır. Bu sayede gebelik sağlanabileceği gibi meme kanserinin nüks etmesi açısından artmış bir riskin söz konusu olmayacağını yapılan bilimsel çalışmalar gösterdi.

Tüp bebek tedavilerinde yumurtalıklar uyarıldığı için yumurtalık kanserlerinde minimal bir artış gözlendi (tekrarlayan tedaviler söz konusu ise). Özellikle borderline yumurtalık tümörlerindeki bu minimal artış, tüm hastalara bakıldığında korkulacak oranlarda değildir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi uygulanması gereken veya bu tedaviyi denemiş olanların korkmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Rahim (endometrium kanseri) veya rahim ağzı (serviks) kanserlerinde tüp bebek tedavisinin kanser yapma riski tespit edilmedi.

Sonuç olarak bilimsel araştırmalar göstermiştir ki tüp bebek tedavilerinde kanser açısından çiftler rahat olabilirler.Kaynak