Türkiye’den ABD’ye ilk kanser ilacı

kanser ilacı 4.hlarge Mustafa Nevzat İlaç firması, ABD’ye kanser ilacı ihracına başladı. İlk ürün sevkiyatını yapan firma, 2012 yılına kadar ABD’ye 10 farklı onkoloji ve onkoloji destek ilacı ihraç edecek.

İSTANBUL – Mustafa Nevzat’ın 2008 yılında devreye soktuğu Onkolitik Üretim Tesisi’nin Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanması ve böylelikle ihracatın mümkün hale gelmesi, Türk ilaç sektörü açısından da önemli bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş Genel Müdürü Levent Selamoğlu, ABD’ye yapılan sevkiyat sayesinde bir Türk firmasının ilk kez onkoloji gibi zor bir alanda global oyuncu olduğunu söyledi. Yapılan ihracatın sadece Mustafa Nevzat için değil, Türk ilaç sektörü için de önemli bir adım olduğunu vurgulayan Selamoğlu şunları söyledi:

"ABD’ye ilk parti onkoloji ihraç ürünlerimizi taşıyacak olan TIR, 87 yıl önce konulmuş sağlam bir vizyonun, çok büyük bir emeğin, hedeflerinden şaşmayan bir irade ve kararlılığın sonucudur. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu FDA’in onayı sonucu gerçekleşen bu sevkiyat ile Türk ilaç sektörü ilk kez ABD’ye kanser ilacı ihraç ediyor. Türk ilaç sanayi için gerçek bir başarı olan bu gelişme bize gurur veriyor. Mustafa Nevzat’ın bu başarısı sektörümüzün küresel düzeyde neler başarabileceğinin bir kanıtıdır. Açtığımız bu yolda pek çok ilaç firmamızın bizi izleyeceğine inanıyoruz."

Mustafa Nevzat’ın, 6 milyar dolarlık cirosuyla ABD ve dünyanın ikinci en büyük jenerik ilaç şirketi olan Mylan Inc. ile jenerik enjektabl alanında satış, dağıtım ve pazarlama konularında stratejik ortaklığı bulunuyor.

DAHA ÇOK LÖSEMİ TEDAVİSİNDE KULLANILACAK
İlacın kanser alanında özellikle lösemi hastalarında kullanıldığını dile getiren Selamoğlu, ”Kanser ilaçları zaten hiçbir zaman milyonlarca üretilen ilaçlar değildirler. Küçük miktarlarda üretilir. Küçük miktarlarda satılırlar. Umarım milyonlarca üretime de gerek kalmaz” dedi.

Selamoğlu, ilk etapta 11 bin 500 kutunun yollandığını, önümüzdeki aylarda da sevkiyatların devam edeceğini sözlerine ekledi.kaynak