Türk doktor, ABD’de kanser otoritesi seçildi

Dr. Hakan Kaya, kanser alanında en saygın kurumlardan Biyomedikal Sürekli Eğitim Merkezi’ne (CBCE) kabul edildi

6a00d83451b46269e200e553c847438833-800wi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra evlenip ABD’ye giden Türk doktor Hakan Kaya, Oklahoma Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü’ne asistanlık yaptı. Ardından Kuzey Carolina’daki Wake Forest Universitesi’nde üç ayrı alanda ihtisasını tamamladı. ABD’deki bir çok üniversiteden teklif aldığı halde Türkiye’de iş bulamayan Hakan Kaya, ABD’de çalışmaya karar verdi. Ancak 2000 yılında, otomobiliyle giderken bir TIR’la çarpışan Kaya, beyin kanaması geçirip komaya girdi. ABD’li doktorların "Mucize" yorumları arasında yaşam mücadelesini kazanmayı bildi. Ömür boyu sakat kalacağı düşünülen genç doktor, 2 yıllık fizik tedavinin ardından yürümeyi de başardı. ABD’nin en batısında bulunan Spokane kentinde çalışmaya başlayan ve bir tür kemik iliği kanseri olan "multiple myelom" hastalığında uzmanlaşan genç doktor, en sonunda ABD’nin kuzey-batı bölgesininde kanser konusunda söz sahibi tek uzman olarak atandı. Spokane’de bir kemik iliği nakli programı kuran, Washington Üniversitesi’nde ders vermeye başlayan Hakan Kaya, şu ana kadar 35 hastaya kök hücre nakli yaptı ve hepsinde başarılı sonuç aldı. Kaya, özellikle "multiple myelom" hastalığı konusunda yaptığı çalışmaların sonucunda, Hardward ve Mayo Klinik gibi dünyaca ünlü yerlerden seçilen Biyomedikal Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki (CBCE) 52 doktor arasına girmeyi başardı.
‘YAŞAMA ODAKLANIN’
"Türk onkologlar ve hematologlar bilgi ve becerileri ile Amerikalı hekimlerin önünde" diyen Kaya, kanser hastalarına da, "Kanser hastaları ve yakınları ölüme değil, yaşamaya odaklansın; dolu dolu yaşamaya!" tavsiyesinde bulundu.
TÜRKİYE’DE HİÇ İŞ BULAMADI
ABD’deki bir çok üniversiteden teklif aldığı halde Türkiye’de iş bulamayan Hakan Kaya, ABD’de çalışmaya karar verdi. Büyük bir kaza geçiren genç doktor, 2 yıllık fizik tedavinin ardından yürümeyi başardı. Hatta Dünya Tekvando Federasyonu’ndan 1’inci dan siyah kuşak aldı.kaynak