Tümörlere ‘Uzay Neşteri’ vurulacak

Sadece tümöre radyasyon vererek normal dokularda oluşabilecek zararı en aza indiren yeni tedavi yöntemi "CyberKnife", Ege Bölgesi’nde ilk olarak İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanacak.

3 (260) Beyin, beyin sapı veya omuriliklerinde tümörü olan hastaların, bundan böyle Ankara ya da İstanbul’a gitmesine gerek kalmayacak.
"Uzay Neşteri" adı verilen sistemin uygulanacağı bölümün inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Tıbbi Onkoloji Klinik Şefi ve Radyasyon Onkolojisi Birimi Sorumlu Şefi Doç. Dr. Oktay Tarhan, kısa bir süre sonra bu yeni teknolojiyle hizmet vermeye başlayacaklarını ifade etti. Cihazın tümör çevresindeki normal dokulara az, tümör dokusuna ise mümkün olan en yüksek dozda radyasyon verdiğini anlatan Doç. Dr. Tarhan, "Bu teknolojiyle tedavi edilen hastalar, günlük yaşamlarına rahatlıkla devam edebilecek. Daha önce hastalarımızı Ankara ya da İstanbul’a gönderiyorduk. Hattâ yoğunluk nedeniyle özel merkezlere sevk edilen hastalarımızdan, yüklü bir fark ücreti alınmaktaydı." dedi.
Türkiye’de bu sistemi kullanan altıncı merkez olacaklarını belirten radyasyon onkolojisi uzmanı Dr. Tümay Gökçe ise cihaz sayesinde tümörü işaretleyerek, yaklaşık 1 saat süren ışın seansında bir cerrah titizliğiyle ameliyat benzeri tedavi sağlayabileceklerini aktardı. Cihazın son teknolojiyle donatılmış masası ve hızı sayesinde tedavi süresinin üçte bir azalacağını ifade eden Dr. Gökçe, "Başta beyin tümörleri olmak üzere akciğer, karaciğer, pankreas, prostat kanserlerinde ve son zamanlarda sıkça karşılaştığımız beyin damar hastalığı (arteriovenöz malformasyon) tedavisinde dünya standartını yakalamış olacağız." şeklinde konuştu.
KANSIZ VE AĞRISIZ KANSER TEDAVİSİ
Uzay Neşteri’nin dünyadaki kullanımı hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu da bu cihazın tedavilerinin üçte ikisinin beyin, kalanının ise beyin dışı organlardaki tümörler için uygulandığını söyledi. Dr. Ölmezoğlu cihazın kansız ve ağrısız bir işlem sağladığını, benzeri diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi hastanın kafasına metal bir çerçeve vidalanmasına gerek duyulmadan en basit şekilde uygulanabildiğini vurguladı.kaynak