Tiroit hastaları dikkat!!!!!

2-1-b_20090505_181605 "UZUN SÜRE TEDAVİ EDİLMEYEN GUATR, KANSER YAPABİLİYOR"

Sema Hastanesi’nden genel cerrahi uzmanı Opr.Dr. Alaattin Öztürk guatr’ın boynun ön kısmında bulunan tiroit bezinin iltihap ve kanser dışındaki bir sebep ile büyümesi olduğunu, halk arasında söylenen iç-dış, dişi-erkek, guatr şeklinde tıbbi bir sınıflamanın olmadığını söyledi.
Öztürk, tiroit bezi iyot elementini kullanarak hormon ürettiğini, bu elementin eksik olduğu yerlerde özellik ile Karadeniz bölgesinde fazla görüldüğünü ifade etti.
Daha sık kadınlarda görüldüğünün altını çizen Öztürk guatr’ın çeşitlerine göre şikayetlerinde farklılık gösterdiğini söyledi.
Hormonların fazla üretildiği (zehirli guatr) tiplerde ellerde titreme-terleme, kalp çarpıntısı, sinirlilik, gözlerin yuvalarından taşması, ishal, kiloda azalma veya artma, adet düzensizliği görüldüğünü, hormonların az üretildiği durumlarda ise hareketlerde ve duygularda yavaşlama, ellerde kuruma, saçlarda dökülme görüldüğünü, hormonal dengesizliğin olmadığı tiplerde ise tiroit bezinde büyüme ve nodül oluşumuna rastlandığını belirtti.
Guatr hastalarının dahiliye, endokrinoloji ve genel cerrahi doktorlarına başvurabileceklerini söyleyen Op.Dr. Alaattin Öztürk hastaların en çok kanserden korktuklarını söyledi.
Öztürk ”Tiroit bezinin içinde anormal bir doku var ise bunun iyi huylu olup olmadığını biyopsi yapıldıktan sonra veya ameliyat sonrası yapılan incelemeden sonra belli olur. Bütün guatr’lı hastaların %15 oranında kanser gelişme ihtimali var, özellikle uzun süre tedavi görmeden bekleyen hastalarda kanser görülme riski fazladır” dedi.
Opr.Dr. Alaattin Öztürk, her guatr’ın ameliyat gerektirmediğini, tiroit bezinin tamamen büyüdüğü, 2 cm’den büyük yumru olduğu, büyümüş guatr’ın yada nodülün yemek borusunu ve soluk borusunu sıkıştırdığı, hormon dengesizliği yaptığı, kanser tespit edildiği veya kanserden şüphelenildiği zaman ameliyatın gerekli olduğunu söyledi.
Aynı zamanda dahiliye ve endokrinoloji bölümünün hormon dengesini ilaçla tedavi ettiğini ifade etti. Öztürk, ameliyat edildikten sonra guatr tekrar edebilir, özellikle çok sayıda nodül olan guatr hastalığında geride bırakılan tiroit dokusunda da nodül kalmış ise zamanla bu nodüller büyüyüp guatr’ın tekrar etmesine yol açabilir. Bu sebeple ameliyatı, hastalığa uygun planlamak önemlidir dedi. Guatr hastalarının ömür boyu ilaç kullanabileceklerini özellikle bu hormon ilaçlarının sabahları aç karnına içmelerini dile getirdi.kaynak