Tiroid ameliyatlarına başarılı bir cerrahi yaklaşım

ameliyat GAZİANTEP (İHA) – Günümüzde sık olarak karşılaşılan tiroid ameliyatları Gaziantep Medical Park Hastanesi’nde minimal invaziv yöntemiyle gerçekleştiriliyor.
Türkiyede nadir olarak uygulanan minimal invaziv yöntemiyle operasyonlarını gerçekleştiren Gaziantep Medical Park Hastanesi Genel Cerrahlarından Doç. Dr. Gökhan Söğütlü, son 4 yılda toplam 67 hastanın bu yöntemle tedavi edildiğini söyledi. Doç. Dr. Söğütlü, minimal invaziv cerrahi tekniğinin bir çok alanda olduğu gibi baş ve boyun cerrahisinde de önemli bir yer tutmaya başlandığını ifade ederek, “Bu amaçla 3 teknik geliştirilmiştir. Açık mini insizyon tirodektomi yöntemi de bu teknikler arasında en sık kullanılan tekniklerden birisidir. Son 4 yılda toplam 67 hasta bu yöntemle ameliyat edilmiştir. Hastaların çoğuna total tiroidektomi uygulanmıştır. Hiçbir hastamızda kalıcı bir sinir paralizisi (ses tellerinin felci) ve paratiroid bezi hasarı olmamıştır. Hastalarımızın çoğunluğu 24 saat içerisinde taburcu edilerek evlerine gönderilmiştir. Bu ameliyatlarda, ameliyat sonrası ağrı duyumu daha az olmakta, estetik olarak da çok daha iyi bir sonuç alınabilmektedir” diye konuştu.
Minimal invaziv tiroid ameliyatlarında tüm hastaların endikasyon kapsamında olamadığını kaydeden Doç. Dr. Söğütlü, “Küçük ve orta ölçekteki guatırlarda minimal invaziv tiroidektomi yapılabilir, çok büyük hacimli guatırlar bu şekilde ameliyat edilemez. Kanser vakaları da bu operasyonların dışında ama bazı kanser hastaları minimal invaziv şeklinde ameliyat edilebilir.Ameliyatları genellikle bir saat içinde sonlandırmış oluyoruz. Bu yöntemle hastalarımız ameliyat sonrası daha iyi konforu yakalıyorlar ve daha az ağrıları oluyor. Estetik açısından da çok daha iyi sonuçlar yakalıyoruz. Hastalarımız postoperatif erken dönemde normal beslenme düzenine geçiyorlar" dedi.kaynak